Jde o něco jiného než o totální endoprotézu, tedy náhradu celého kloubu, určenou hlavně starším lidem. Ta se dává při celkovém poškození kloubu, kdežto při artroskopii kyčelního kloubu se lékaři snaží opravit jeho mírnější poškození. Tím mohou oddálit artrózu a právě i zmíněnou aplikaci umělého kloubu.

„Týká se to hlavně aktivních mladých lidí, kteří mají kvůli sportu a práci bolesti v oblasti kyčlí, hlavně v krajních pozicích. Třeba nohejbalisty, které bolí pouze jeden typ úderu. Nebo dospívající slečny, které mají takzvanou lupavou kyčel. To vše operace může odstranit,“ vysvětluje ortoped pelhřimovské nemocnice Jaroslav Letocha. Ten se školil ve fakultních nemocnicích a první operaci za dozoru jejich zástupců provedl 3. října.

K ní je podle doktora Letochy třeba speciální optický nástroj, který se jedním otvorem zavede do těla a umožní sledovat dění uvnitř pod sedmdesátistupňovým úhlem, na rozdíl od 30 stupňů u běžných artroskopií. Druhým otvorem pak pronikne operační nástroj, který odstraní příčiny bolesti, jako jsou třeba poruchy vazů nebo poraněné pouzdro, a tím oddálí vznik artrózy.

Doba hospitalizace v nemocnici je kolem tří dnů, pacientovi zůstanou pouze drobné centimetrové jizvy, a stačí mu pár týdnů rekonvalescence. „Operace je plně hrazena pojišťovnou,“ dodává Jaroslav Letocha. Podle něj se dá předpokládat, že artroskopie kyčelního kloubu bude v budoucnu stejně častá jako třeba artroskopie ramenního kloubu.

Operace přispívá k již tak dobrému jménu pelhřimovské ortopedie. To potvrzují i pacienti z téměř stále zaplněného oddělení s 24 lůžky. „Má to tu dobrou pověst,“ říká Jaroslav Růžička ze Světlé nad Sázavou, který má po operaci kyčelního kloubu. „Začal jsem kulhat a špatně našlapovat a pak jsem ani nemohl spát, pořád jsem se převaloval,“ říká senior. Na ortopedii do Pelhřimova míří i pacienti z jiných krajů, zejména z Benešovska a Jindřichohradecka.

Co se týká kyčlí, je pelhřimovská nemocnice také pověstná takzvaným širokým balením plenek pro kojence. Zatímco jinde stačí jedna plena, v Pelhřimově asi do čtvrtého měsíce radí tři. Jedna plenka sice vyjde levněji pro lékaře i rodiče, ale pelhřimovští tvrdí, že tři jsou preventivní jistotou i pro případ, že případné vady neodhalí ultrazvuk.

Jan Mazanec