Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zumba je jedna velká párty, při které se navíc i hubne

Pelhřimov - Je zábavná a navíc se po ní hubne. To je zumba. Fenomén, který má i na Pelhřimovsku stovky příznivců, především fanynek, kombinuje prvky aerobiku s tancem v rytmu latinsko-americké hudby.

29.10.2011
SDÍLEJ:

Na zumbu do pelhřimovského sportovně relaxačního centra Kohinor dochází každý pátek pravidelně okolo třiceti dívek a žen různého věku.Foto: DENÍK/Alexandra Knapová

Cvičení je jednoduché, zábavné a efektivní. Důležitý je však kvalitní lektor. A právě o zumbě, jejím kouzlu nebo o nedostatku kvalitních instruktorů jsme hovořili s lektorkou Gabrielou Svobodovou, která zumbu předcvičuje v pelhřimovském sportovně relaxačním centru Kohinor.

Stále více dívek a žen objevuje zumbu, neboli cvičení a tanec v jednom. V čem spočívá její kouzlo?
V tanci a bezstarostném pohybu. Ženy se při něm odreagují, třeba jako na diskotéce. Když dokáže instruktor dobře strhnout k výkonu, aby se žena cítila dobře, pak není o čem debatovat.

Jde tedy podle Vás o příjemnou zábavu, při které děláme něco pro své zdraví a tím pádem i hubneme?
Ano, ale na druhou stranu by na zumbu neměli chodit lidé, kteří chtějí vyloženě zhubnout. Je hlavně vhodná pro ty, kteří mají rádi tanec. Zumba probíhá ve formě intervalového tréninku, kdy se střídají rychlé a pomalé rytmy, čímž vlastně dochází k lepšímu spalování tuků. Pohybujeme se v aerobním pásmu. Pokud bychom tančili jen na rychlé rytmy, tak se dostaneme do anaerobního pásma, kde se nespalují tuky, ale cukry.

O tom, že zumba plní tělocvičny nejenom na Pelhřimovsku, není pochyb. Oddávají se však zumbě i muži?
Muže v Pelhřimově zumba zatím moc nezaujala. Například v Praze, kde ji předcvičuji dvakrát týdně, ji pánská část populace navštěvuje s oblibou. Je to dané asi velikostí města. Jinak co se týče věku, tak to je docela zajímavé. Chodí jak mladé holky okolo patnácti let, tak i ženy ve středním věku. A právě ty se dokážou hýbat, pokud je zumba chytne, stejně dobře jako mladé holky.

Může se zumbou začít i naprostý začátečník, který se nikdy žádnému sportu nevěnoval?
První hodinu se každému zdá, že v rytmech plave, že nestíhá a že to pro něj není. Zumba je přitom hlavně o vcítění se do rytmu. Kroky se pak každý hravě naučí. Důležité je nebýt v křeči, uvolnit se a tančit, poslouchat hudbu. Navíc zumba má celkem jednoduché choreografie, které zvládne i naprostý začátečník.

Je naopak zumba pro některé lidi naprosto nevhodná?
Nevhodná je pro lidi se zdravotními problémy a pro člověka, který nerad tancuje.

Přibližte nám čtyři základní rytmy zumby.
Merengue, což je nejjednodušší rytmus, který v hodinách zumby najdete. Přirovnala bych to k vojenskému šlapání. Další je salsa. Ta je těžší na provedení. Žena se v ní musí cítit hezky a sexy. Třetí je cumbia, která vychází z takzvaného otrockého stylu – šlapání na jedné noze. Na kurzu to přirovnávali k tomu, že je to stejné jako kdybychom měli na noze kouli. A proto s tou druhou nohou nemůžete hýbat. Poslední je reggaeton, což je latinsko americký hip hop. V zumbě se spojují všechny rytmy, každý si tam najde to svoje.

Jak vypadá hodina zumby?
Skládá se z několika písniček. První jedna, nebo dvě skladby jsou v pomalejších rytmech, aby se lidé zahřáli. Na každou písničku je samostatná sestava. Mezi skladbami dělám malou přestávku, kdy se každý osvěží. Protože pokud bych ženské pustila třeba až po čtvrté písničce, tak se napijí a pak by se jim špatně cvičilo.

Je podle vás na Pelhřimovsku už dostatek zkušených lektorů zumby?
Myslím si, že ano. Otázkou je, jak jsou kvalifikovaní. V dnešní době je totiž bohužel hodně instruktorů, kteří předtím netancovali. Udělali si kurz, který mají podložený certifikátem, ale jejich výkony tomu neodpovídají. Pak hodně žen od zumby odchází. Jsou zklamané, čekaly něco jiného, než jim lektorka předvedla.

Setkala jste se s takovýmto přístupem přímo na kurzu?
Kurz jsem absolvovala přibližně před rokem v Praze. Byl víkendový. Zklamalo mě, že jsme na závěr nemuseli skládat žádné zkoušky, prostě nic. Jen jsme složili určitou částku a tím to haslo. Certifikát jsme měli v kapse. Právě proto si myslím, že vychází mnoho instruktorů, kteří nejsou správně kvalifikovaní. Prostě si zaplatí kurz, dostanou certifikát a hotovo. Určitě by se to mělo změnit, protože do budoucna se může stát, že bude více lektorů než samotných cvičenců.

Co je zumba
Zumba je disciplína na pomezí sportu a tance. Jedná se o ⋌první disciplínu ve fitness centrech, která je veselá a zábavná. Kvalitně vedená lekce je prospěšná nejen tělu, ale výrazně ovlivňuje i psychiku, cvičenci zažívají endorfinové opojení. Nemá pokročilostní úrovně. Zumba je typická svojí hravostí, choreografie reaguje precizně na hudbu. ⋌Zakladatelem zumby je věhlasný kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Zdroj: www.wikipedia.org

Autor: Alexandra Knapová

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení