Denně jej na cestě z náměstí na úřady či sídliště míjejí tisíce lidí. Vnímavější chodci se pomalu báli, aby jim nespadl na hlavu kus omítky či vetchá střešní taška. Tomu je konec. Soukromník už se pustil do opravy. A až řemeslníci odejdou, dům naproti kostelu svatého Víta už městu ostudu dělat nebude.

Ještě to není dočista rozhodnuté, ale pravděpodobně tam otevřeme prodejnu sportovních potřeb. Jednu už máme v Pacově, druhou právě otevíráme v Humpolci, takže by se to docela hodilo,” uvedl Petr Král, který se kromě internetového obchodu Bezvasport začíná věnovat i tomu kamennému. Protože dotyčné stavení je v podstatě dvojdomkem, uvažuje se ještě třeba o kavárně.

Vzhledem k tomu, že dům stojí v ochranném pásmu pelhřimovské památkové zóny, nepřipadalo v úvahu jej srovnat se zemí. Obvodové zdi zůstaly, dělníci snesli pouze střechu a štít. „Taková oprava není v rozporu s platnými předpisy. Vzhled má podle dokumentace zůstat totožný,” podotkl památkář Vladimír Staněk, podle něhož patří celá Hrnčířská ulice k opomíjeným pelhřimovským klenotům.

„I pokud pomineme samotný historický význam této ulice, stojí v ní celá řada zajímavých objektů. Škoda jen, že většina kulturních památek už je dávno zbouraná,” dodal Staněk. Třeba v místech prapůvodního osídlení stojí obchodní dům Vysočina.