VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senior by uvítal vznik Svazu důchodců

Pelhřimov – Setkávání aktivních seniorů pod hlavičkou Svazu důchodců by uvítal pelhřimovský senior Miloslav Žaloudek. Konkrétní vizi zatím nemá, ale hledá, kdo by záměr mohl uskutečnit.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

„Mohlo by to být takové diskusní fórum, kde by třeba starší zástupci pelhřimovské inteligence předávali své zkušenosti. Mohly by se konat přednášky a uvnitř Svazu důchodců by se pak přirozeně zformovaly zájmové skupiny jako zahrádkáři nebo čtenáři,“ říká Miloslav Žaloudek.
On sám nechce být hlavním iniciátorem nebo hlavou nově vzniklé organizace, ale chce dále jednat s vedením města, charitou nebo domovem seniorů o případné podpoře. „Nejsložitější je asi najít místo k setkávání. Ale myslím si, že těch dva tisíce důchodců, kteří ve městě žijí, by to uvítalo,“ dodává Žaloudek.

Začínali na nádraží

Pelhřimov je jedno z mála větších měst na Vysočině, kde Svaz důchodců pobočku ještě nemá. Organizace působí i v Humpolci, před měsícem například pořádala zájezd na hudební slavnosti do Stráže nad Nežárkou. Předsedkyně nejpočetnější osmisetčlenné pobočky, Pavla Radová z Jihlavy, zdůrazňuje, že je potřeba spoléhat se hlavně na vlastní síly.

„První věc je najít pět až šest aktivních seniorů, kteří jsou ochotni pracovat zadarmo. Pak založit občanské sdružení, mít strukturu včetně předsedy a účetního, zažádat o IČO, přihlásit se na finančním úřadě a shánět peníze na grantech a od sponzorů, protože prodej členských známek za 50 korun vše nepokryje,“ vysvětluje aktivní seniorka.

V Jihlavě podle ní začínali senioři před dvaceti lety od píky. Scházeli se nejprve ve vlastních bytech, pak na nádraží, až po letech získali jednu místnost, kam nastěhovali vyřazené skříně ze svých domácností. Poté získali první vyřazený počítač a vyjednali levnější připojení.
„Teprve před šesti lety jsme od města dostali prostory domova s pečovatelskou službou, protože je to v přízemí, je tam zima a nikdo z klientů tam nechtěl bydlet,“ usmívá se Radová, která dnes s dalšími aktivními seniory pořádá kluby, počítačové kurzy, zájezdy, veřejné besedy, společenské akce včetně hudby a módní přehlídky.

Pelhřimovský starosta Leopold Bambula (ODS) iniciativu pana Žaloudka vítá, ale souhlasí s Radovou, že základem vzniku pobočky je iniciativa zdola a jasná struktura.

Spolupráce se Sady

Město podle něj vstřícný přístup k seniorům vyjádřilo stavbou nového domova pro seniory v Městských sadech i finanční podporou organizací poskytujících sociální služby, ale nemůže iniciovat a dotovat vznik nové organizace. „Ale třeba místnost ke scházení Svazu důchodců by nebyla problémem. Nabízejí se právě prostory domova seniorů v Sadech. Tím by se zároveň navázal kontakt seniorů „zvenčí“ s klienty zařízení,“ říká starosta Bambula, který má o věci jednat s vedením domova. V objektu jsou k dispozici prostory jak pro kulturu, tak třeba i pro cvičení.

Svaz důchodců je tradiční zájmovou organizací. Vedle něj vznikla i novější Rada seniorů, která někde Svaz důchodců zastřešuje. Ta se snaží aktivněji prosazovat sociální témata na úrovni měst, krajů i vlády.

V Pelhřimově už jednou byl pokus založit seniorskou organizaci, ale ztroskotal na nejednotě iniciátorů a na nedořešeném financování.
Někteří si myslí, že její vznik není nutný, protože zde fungují organizace typu turistů, kteří jsou aktivní a nerozlišují mezi seniory a neseniory.

Jan Mazanec

Autor: Redakce

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení