Odchyt čtyřnohého tuláka a jeho následné umístění do útulku přitom vůbec není levná záležitost. Například v již zmíněném Humpolci z městské pokladny na zajištění jednoho toulavého psa vynaloží na šest tisíc korun.

„Na odchyt toulavých zvířat máme sjednanou firmu, která si za každý výjezd účtuje dva tisíce korun. Pokud se o psa nepřihlásí majitel, předáme ho do útulku v Polné, kde za jeho pobyt musíme zaplatit další čtyři tisíce korun,“ vypočítal Pavel Pinkas z odboru místního hospodářství humpoleckého městského ú᠆řadu s tím, že na péči o toulavé psy je v rozpočtu každoročně vyhrazeno na sto třicet tisíc korun.
„Tato částka stačí na pokrytí nákladů na péči o všechny toulavé psy, které v našem katastru odchytíme. Každý rok jich v průměru bývá tak čtyřicet,“ pokračoval Pinkas.

Za odchyt často zaplatí zbytečně

Největším problémem podle něj je, že za odchyt často utratí peníze zbytečně. „Stane se, že nám někdo nahlásí toulavého psa, a než se k němu dostane odchytová firma, zvíře je pryč. A my musíme odborníkům zaplatit výjezd tak jako tak,“ vylíčil Pavel Pinkas. Tento fakt netrápí radnici v sousedním Pelhřimově, kde odchyt provádí vyškolený pracovník městského úřadu Jan Hraníček. „K dispozici mám speciální odchytovou techniku schválenou veterináři,“ přiblížil Hraníček.

Ten v pelhřimovském katastru ročně odchytne několik desítek psů. „Je to různé. Někdy jich máme dvacet do roka, jindy třeba čtyřicet. Městský rozpočet péče o toulavé psy ročně stojí zhruba padesát tisíc korun, ale částka je pohyblivá podle toho, kolik psů musíme umístit do útulku,“ popsal Jan Hraníček. Pokud se k tulákům odchyceným v Pelhřimově nepřihlásí páníček, končí i oni v Polné. Tamní útulek má kapacitu na patnáct psů. V současné době jich je tam ubytovaných čtrnáct a útulek je skoro plný.

„S nástupem podzimu se útulky pravidelně plní. Začíná být sychravo a lidé si více všímají opuštěných psů ve svém okolí, tak nám je v hojné míře vozí,“ vysvětlil Jiří Dvořák, předseda Spolku na ochranu zvířat v Polné, který tamní útulek pro opuštěné psy provozuje. Opačný trend podle něj nastává až na jaře, kdy se útulky vyprazdňují. „To se nám podaří najít nové majitele pro největší počet svěřenců,“ přikývl Dvořák. Stejnou zkušenost má i Iva Raisová z Častonína, která doma provozuje malý rodinný azyl Dej pac, tedy jediný útulek pro opuštěné psy na Pelhřimovsku.

„Útočiště u nás zatím mohou najít tři pejsci, do budoucna ale plánujeme rozšíření útulku,“ uvedla Raisová s tím, že v současné době je kapacita azylu plná. „Přednostně přijímáme psy, kterým zemřeli majitelé a nebo týrané jedince,“ dodala Iva Raisová. Za umístění zvířete do častonínského rodinného azylu obce zaplatí jednorázový poplatek ve výši šesti set korun, týraná zvířata jsou od poplatku osvobozena.