„Úplně šťastné řešení to není. Na druhou stranu: pokud bychom to vzali úplně do důsledku, nemá ve starobylém centru co pohledávat v podstatě žádná anténa. Přesto ji tady najdeme pomalu na každém domě,“ okomentoval to památkář pelhřimovské radnice Vladimír Staněk s dovětkem, že dobu nelze zastavit. Pro všechna tato novodobá zařízení trčící ze střech městských rezervací se vžil pojem modernizace objektu.

Signál chytnou jen na kamenné zídce

Farníci nechali přitlouci satelit na kamenné opevnění nejméně před šesti roky. „Tady ani není anténu kam jinam dát. Připevněná na děkanství by vypadala ještě hůře, dům je ostatně chráněný taktéž. A jediné místo, kde kvůli překrytí kostelem a věží chytneme signál, je právě na hradbách,“ vysvětlil pelhřimovský páter Jaromír Slavík.

Památkáři se zaobírali farním satelitem trčícím z hradeb už před třemi roky. „Ani tehdy nebylo možné dohledat, kdo tam anténu povolil. S ohledem na znění správního řádu jsme ji na zdi nakonec ponechali. Sice se v tomto případě nejedná o nezbytnost, na druhou stranu se v centru normálně bydlí. Ostatně i památky samotné musí dnes nějak existovat,” dodal Staněk.

Své o tom ví třeba i správce kamenického zámku Jiří Šimánek. „Pokud to alespoň trochu jde, snažíme se antény schovat pod střechu. S různými čidly už je to horší. Alespoň je tedy montujeme co nejvíce z dohledu,“ konstatoval správce zámku Šimánek. Ten vzápětí podotkl, že se Kameničtí snaží při montáži všemožných novodobých zařízení nesouvisejících s památkově chráněným objektem držet jednoduché zásady.

„Všechno musí být v případě potřeby jednoduše odstranitelné, pokud možno bez stavebního zásahu,“ sdělil Šimánek. Pokud se samotných pelhřimovských hradeb týká, ty se v uplynulých měsících podrobily obnově hned na třech místech. „O prázdninách se opravoval zajímavý úsek za starou poštou, kde se zachovaly původní střílny, což je dnes vcelku unikát,“ upozornil památkář Staněk na veřejnosti ukrytou část hradeb.

Zedníci se činili i na hradbách za bývalou knihovnou viditelných z Karlova náměstí, a také v Tylově ulici, kde kromě historického opevnění obnovili i parkánovou zeď. „Po patnácti letech obnovovacích prací je nyní hradební okruh kompletně obnovený,“ uzavřel Staněk s tím, že by se pomalu mohlo začít další udržovací kolečko. A shodou okolností právě v místě, kde je připevněný satelit.