Jeho zakladatelky Lenka Janáčková a Kateřina Joselová se inspirovaly myšlenkou lesních mateřských školek. Ty se do Česka dostaly ze západní Evropy. „Ještě před třemi roky jich bylo v republice okolo pěti a nyní už jich je okolo třiceti. Potěšil nás zájem rodičů z Pacova a okolí. Nečekali jsme to. Spíše jsme si říkali, že lidé nebudou chtít, aby jejich ratolesti běhali po lese. Proto jsme projekt koncipovali jako rodinný klub, ne jako lesní mateřskou školku,“ přiblížila Lenka Janáčková, maminka dvouleté Karolínky.

Dětem patří středy

Klub má svoji základnu u Černého rybníka u Bratřic na Pacovsku. Od října se tam maminky s dětmi scházejí pravidelně každou středu dopoledne od 9 do 12 hodin. Děti, většinou ve věku od tří do šesti let, tráví veškerý čas venku, vyjímečně se při nepříznivém počasí schovají do maringotky. „Chceme děti učit ekologickému smýšlení cestou poznávání přirozeného prostředí. Podporovat harmonický a všestranný rozvoj jejich osobnosti. Děti se strašně rychle učí pohybovat a reagovat ve ztíženém terénu, kterým pro ně les bezpochyby je,“ poznamenala Kateřina Joselová.

Les je velké hřiště, příroda učitelka

Děti v přírodě najdou vše, co potřebují – přeskakují překážky, běhají, lezou a zkoušejí své možnosti. Místo běžných hraček mají k dispozici rozmanité prvky přírody. Padlý kmen stromu může být mostem přes moře nebo jindy zase vláčkem. Fantazii se meze nekladou. „Stále je co dělat. Stavíme různá šiškoviště, poznáváme houby. Program budeme vždy směřovat k danému ročnímu období,“ nechala se slyšet Lenka Janáčková.

Její kamarádka Kateřina Joselová k tomu dodala: „Plánujeme, že uspořádáme exkurze k regionálním řemeslníkům či zemědělcům. Uvažujeme i o zajímavých aktivitách pro celé rodiny,“ naznačila plány do budoucna Joselová s tím, že se zatím věnovali budování zázemí. „Hodně jsme zaangažovali naše rodinné příslušníky. Bez jejich pomoci a podpory by to rozhodně nešlo,“ zdůraznila Janáčková. Velkou podporu zakladatelkám vyjádřily i pacovští lidé a firmy.

Lesní školky
Lesní školky fungují v Dánsku, Švédsku, Německu a v dalších zemích Evropy. Počátek jejich historie sahá do 50. let minulého století. Idea první lesní mateřské školky vznikla v Dánsku, kde Ella Flautau se svými dětmi a s dětmi sousedů pravidelně trávila čas v blízkém lese.