Štítky mají dva účely. Kód na nich slouží jako identifikace pro každou z lamp, ale také může zachraňovat lidské životy. Složky integrovaného záchranného systému ho totiž plánují využívat jako pomocníka při lokalizaci místa nehody. „Princip je jednoduchý – stane se událost, u které je třeba zásah hasičů, lékařů či policie a člověk, který volá pomoc místo vysvětlování, kde se nachází, dojde k nejbližší pouliční lampě a přečte operátorovi kód z tabulky a ten jej díky tomu snadno najde,“ vysvětlila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová. Jak řekl Jiří Caha z pelhřimovských technických služeb, který se stará o městské veřejné osvětlení, pasport funguje od jara letošního roku.
Dobrá věc
„Je v něm zaevidovaná valná většina lamp, tedy více než patnáct set po celém městě. Systém se ale bude stále doplňovat. Stále totiž přibývají nové lampy, které ještě zaznamenané nemáme, třeba jako ty v nové vilové čtvrti Polní dvůr,“ přiblížil Caha s tím, že celkové náklady na pořízení pelhřimovského pasportu se vyšplhaly na téměř tři sta tisíc korun. Nápad s využitím evidence veřejného osvětlení pro potřeby záchranářů se líbí i jedné z obyvatelek Pelhřimova Petře Masopustové.
„Myslím, že je to dobrá věc. Hlavně pro lidi, kteří nejsou místní a nevyznají se v názvech jednotlivých ulic,“ míní Masopustová, která hned dodala.
„Já osobně jsem si ale žádných cedulek na lampách ve městě nikdy nevšimla, takže pokud by se něco stalo a já o tom nevěděla, stejně by to nebylo k ničemu. Asi by nebylo od věci udělat nějakou informační kampaň, kde by se o této možnosti dozvědělo co nejvíc lidí,“ upozornila Masopustová.
Jak uvedla Petra Musilová, s informační kampaní se určitě počítá, je na ni ale ještě brzo. Pasporty veřejného osvětlení z jednotlivých měst totiž ještě nejsou zavedeny do systému tísňové linky 112, takže operační důstojníci je zatím mohou využít jen v opravdu naléhavých případech. „Celý projekt se zatím rozjíždí a znamená běh na dlouhou trať,” sdělila Petra Musilová.
Operátoři tak zatím mohou volajícího podle kódů vyhledat pouze složitější cestou, ke které by se přiklonili pouze v opravdu závažných případech. „Až se celý projekt dotáhne do konce, stane se pro všechny složky integrovaného záchranného systému velkým přínosem,“ doplnila Musilová.
Kromě Pelhřimova mohou lidé štítky s kódy na lampách najít i v Humpolci a Pacově. Humpolecký starosta Jiří Kučera se stejně jako Petra Masopustová domnívá, že by si tento projekt zasloužil větší osvětu. „Je to užitečná věc a je důležité, aby o ní vědělo co nejvíce lidí. Pokud se na nás někdo obrátí s prosbou o jeho propagaci, rádi mu vyjdeme vstříc,“ přislíbil Kučera.