V nemocnici se právě chystají zavést systém, který umožní pacientům zamluvit si vyšetření u některého z tamních specialistů. Pelhřimov se stane po Jihlavě druhým místem v kraji, kde zdravotníci tuto službu nabídnou. Ta se posléze rozšíří i do ostatních nemocnic. „V současnosti řešíme základní rozvoj systému a podporu jeho provozu, což představuje například funkční helpdesk či telefonickou konzultaci,“ sdělil vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

Krajští radní v úterý při〜klepli pro uspíšení přípravy systému e@mbulance tři miliony korun. „Prostředky pokryjí náklady spojené se zavedením systému do čtyř našich nemocnic a jeho naplnění příslušnými daty,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Prozatím není zcela jasné, kdy přesně se první pacient na vyšetření do pelhřimovské nemocnice pomocí internetu objedná.

„Není to ani tak otázka vybavení či zprovoznění programu. To až tak složité nebude. Nejprve se ale musí vytvořit jakýsi jízdní řád ambulancí a jejich obsazení lékaři, aby se měli lidé vůbec kam objednávat. A to náročný úkol rozhodně je,“ řekl vedoucí nemocničního odboru informatiky František Novák.
Předběžná lhůta na zprovoznění internetové objednávky zní do konce roku.

Nemocnice ušetří  za stohy papírů

Systém e@mbulance zdaleka není jediným krokem vedoucím k elektronizaci zdravotnictví v regionu. Ve vysočinských nemocnicích a na záchrankách zkoušejí jako jedni z vůbec prvních v republice vysoce zabezpečenou výměnu zdravotnických dat.

Ani projekt nazvaný eMeDocS se neobejde bez peněz z krajského rozpočtu. Investice nicméně slibuje kromě jiného dlouhodobou úsporu. „Naším cílem je v dohledné době provozovat takzvané bezpapírové nemocnice,“ přitakal hejtman Běhounek.