Hlavním důvodem byla dosavadní kladná zkušenost s jejich provozováním lyžařské sjezdovky, která je poblíž hotelu. Podle pelhřimovského starosty Leopolda Bambuly (ODS) na výběru panovala mezi zastupiteli shoda, což potvrdil i Vnislav Jelínek z opoziční ČSSD. „Vaňkovi navíc mají zájem o komplexní turistické využití Křemešníku, například uvažují o takzvaných balíčcích,“ uvedl místostarosta Pavel Pípal (KDU-ČSL).

Balíček by podle vedení města mohl vypadat tak, že například za delší ubytování by byla zlevněná permanentka na lyžování. Sám vítěz výběrového řízení podrobnosti do dnešního podpisu smlouvy nechtěl sdělovat. „Ale můžu říci, že uvažujeme o celoročním využití areálu a propojení kulturních, sportovních i církevních aktivit,“ uvedla Magda Vaňková.

Vaňkovi podle starosty Bambuly už v nabídce navrhli podíl na energetických úsporách. Uvažuje se o izolaci střechy, solárních panelech a  změně od vytápění elektřinou ke kotli na dřevo. V areálu může také vyrůst tenisové hřiště. Vaňkovi chtějí hotel otevřít co nejdříve.

„Vaňkovi také nabídli nejvyšší nájem a možnost prvních šest měsíců zaplatit předem,“ řekl starosta. Smlouva se má uzavřít na deset let s měsíčním nájmem kolem padesáti tisíc korun. Vaňkovi dále podle starosty chtějí od dosavadního nájemce odkoupit vybavení hotelu. Zájem mají i o atrakce v okolí hotelu, například o lanové centrum, trampolínu a další.

Dalším zájemcem byla společnost SMK, která provozuje Skalní mlýn na Blanensku a  patří řediteli Agrostroje Lubomíru Stokláskovi. Přihlásil se také Lubomír Bouchner, který stojí za hotelem Tři věžičky u dálnice za Jihlavou. Dalším kandidátem byl Miroslav Vítek, který provozuje Ski restaurant na Lipně. Posledním adeptem byl pod hlavičkou nové firmy dosavadní nájemce Jaroslav Škodák. Ten má vůči městu nesplacené závazky kolem 900 tisíc. Podle pelhřimovského místostarosty Tomáše Dufka (ODS) je ale reálná šance, že vše bude splaceno, a to díky zástavě Škodákových nemovitostí včetně Větrného zámečku na Křemešníku.

Jaroslav Škodák vyhrál v roce 2002 výběrové řízení na provoz hotelu po rekonstrukci za 45 milionů jako jediný uchazeč. Objekt přebíral ve ztrátě, vzniklé během dvouletého provozování městské společnosti. Do rukou města se hotel vrátil po letech vlastnictví Jednoty a Tábornické unie.

Jan Mazanec