A právě snížit potíže s pohyblivostí, přispět ke zlepšení soběstačnosti a vrátit do života kvalitu a důstojnost pomáhají kompenzační pomůcky. Nemocný si je může půjčit v kterékoliv oblastní či farní charitě v regionu.
„V souvislosti se zkvalitněním naší péče půjčujeme nejen našim uživatelům, ale i všem ostatním zájemcům zdravotnické a kompenzační pomůcky. Patří to k jednomu ze základních pilířů našich služeb,“ přiblížil ředitel Farní charity v Pacově Miroslav Kokeš. Ten dodal, že o zapůjčení pomůcky mohou lidé požádat i bez doporučení lékaře. „Předem jsou seznámeni s podmínkami zapůjčení a cenou za danou pomůcku. Doba zapůjčení není časově omezena,“ uvedl Kokeš.
Pomůcky mizí pod rukama
Pracovníci charit na Pelhřimovsku se do jednoho shodují, že o kompenzační pomůcky je velký zájem. Nejvíce jdou na odbyt polohovací lůžka a chodítka. „Veškeré pomůcky od postelí až po WC vozík nám jdou z ruky do ruky. Věc se vrátí a hned pomáhá jinde,“ pronesla Marie Michalíčková z půjčovny rehabilitačních pomůcek v Humpolci, která spadá pod Oblastní charitu Havlíčkův Brod.
„Všech dvacet lůžek máme v současné době zapůjčených. Chodítek je velký nedostatek. Potřebovali bychom ještě minimálně další čtyři,“ informovala ředitelka Oblastní charity v Pelhřimově Barbara Litomiská a pokračovala: „Každému zájemci rádi poradíme ve výběru vhodné pomůcky. Půjčujeme je na základě uzavření nájemní smlouvy, složení zálohy a zaplacení první měsíční splátky půjčovného,“ objasnila Litomiská.
„Kromě dvou mechanických postelí a jednoho vozíku máme všechny kompenzační pomůcky půjčené. Pořadníky si nevedeme, je to vždy o dohodě. Většinou si pomůcky půjčují senioři nebo jejich rodinní příslušníci z Kamenice nad Lipou, Počátek či Černovic,“ poznamenal ředitel Farní charity v Kamenici nad Lipou Jan Šimák. Tamní charita začala poprvé s půjčováním pomůcek před třinácti lety. „Tehdy jsme prvně půjčili elektrickou postel,“ zavzpomínal ředitel.
Věci nakupují z výtěžku sbírek
Nové pomůcky, kterých je podle představitelů charit stále málo, jsou dokupovány postupně, vždy z finančních prostředků některé z dobročinných sbírek, většinou z Tříkrálové. „Pomůcky nakupujeme i z Adventního bazárku. Loni jsme vybrali dvanáct tisíc,“ uzavřel Miroslav Kokeš.