Jen co po téměř čtyřhodinové pouti vystoupila s oběma psími slečnami z auta na počáteckém náměstí, seběhl se kolem ní hlouček fanoušků, kteří od Aleny chtěli podepsanou fotografii a její parťačku Keysi zase toužili podrbat za ušima. „Slavná je hlavně Keysi, já ne,“ usmívá se skromně Smolíková, která v televizní soutěži Talentmánie proslavila dogdancing, tedy tanec se psem.

Tomuto sportu se věnuje už jedenáct let. „O dogdancingu jsem se dočetla v časopise a jelikož už jsem s pejskem dělala agility, řekla jsem si, proč to nezkusit,“ vypráví pětadvacetiletá Alena, která s tancováním se psem v České republice začínala jako vůbec jedna z prvních. A jak se pejsek vlastně naučí tancovat? „Učím ho to na pamlsek nebo na hračku – ukážu mu, co po něm chci a když to udělá správně, dostane dobrotu. Za nějakou dobu se jednotlivé cviky naučí provádět i bez pamlsku. Cvičit se samozřejmě musí pravidelně a hlavně, pejska to musí bavit,“ zdůrazňuje Smolíková.

A to, že devítiletou Keysi tanec opravdu baví, dokazují i četná umístění v domácích i zahraničních soutěžích. Tato fenka je pětinásobnou mistryní České republiky v dogdancingu a dvakrát sklízela prvenství i na mistrovství Evropy.

Miláčci publika

Kromě tancování má ale Keysi ještě jednu zálibu, a to dogfrisbee. „Jedná se o disciplínu, kdy pes chytá frisbee. I v tom je Keysinka moc šikovná. Nedávno vyhrála mistrovství Evropy,“ svěřuje se pyšná majitelka. Do Počátek se kromě Keysi přijela představit i teprve začínající psí tanečnice Jerry.
„Jerrynce je rok a půl a teprve se učí. Vzala jsem ji sem, aby si zvykala na obecenstvo,“ prozrazuje Alena. A mladá Jerry, která své zkušenější kolegyni dělala předskokana, se stejně jako Keysi ihned stala miláčkem publika.