V rodině muže, který pracuje jako zedník, přišel zásadní zlom v životě před dvěma a půl lety. Jeho žena Martina v šestém měsíci těhotenství předčasně porodila dvojčata. Následkem těžké nedonošenosti mají oba chlapci těžkou mozkovou obrnu s postižením všech končetin, sluchu zraku a těžkou mentální retardací. Být narozeni o týden dřív, byli by posuzováni „jen“ jako embrya, takto jsou ale i oficiálně dětmi.
„Ani jednou jsme neuvažovali, že bychom Vítka a Františka nechali v nějakém dětském centru. Jsou u nás šťastní a hezky reagují i na naši pětiletou Terezku,“ říká Martina Hypšová. Její hlas zní v telefonu odhodlaně, není v něm stopa po nějaké zapšklosti nebo výčitkách, i když maminka tří dětí přiznává, že vše je extrémně náročné hlavně psychicky.
„Vlastně jsme se zatím ani jednu noc nevyspali. Je to celodenní tanec, několikrát denně praktikujeme Vojtovu metodu a další cvičení, v noci kluci špatně spí, tak se u nich s manželem střídáme,“ dodává s tím, že velkou pomocí jí je její matka. Hypšovi mají v Rynárci rozestavěný dům, kluci s nedovyvinutými plícemi totiž nemohou žít v dosavadní vlhké chalupě.
Klíčový problém je doprava, protože chlapci se jen plazí po zemi a nesedí. V běžných autosedačkách nemohou sedět, zvlášť ne na dlouhé cesty za lékaři a do lázní. Mají speciální sedačky, pořízené s příspěvkem města Pelhřimov, ale ty se nevejdou do auta. A jezdit je třeba často. „Delší cestu kluci propláčou, protože je bolí záda, několikrát musíme zastavovat,“ vysvětluje Martina Hypšová.
Ještě zbývá hodně
„Už máme vyhlédnuté auto, do kterého by se vešly speciální sedačky, ale stojí 560 tisíc,“ doplňuje. Účelový účet neveřejné sbírky je otevřený u Konta bariéry, číslo lze najít na Facebooku. Je na něm ale zatím jen pár tisíc.
„Hypšovi se se svým údělem nikde „nechlubí“, dozvěděli jsme se to náhodou na schůzi. Pan Hypš od nás pochází, a protože se tohle může stát komukoli, rozhodli jsme se pomoci. Ihned na schůzi naši členové spontánně věnovali Hypšovým stovky korun,“ říká starostka Sboru dobrovolných hasičů ve Strměchách Šárka Dvořáková.
Více než padesátihlavý sbor ze Strměch už má vybráno asi 10 tisíc a podle slov starostky Hypšovým věnuje i výtěžek z brigád v obci, které mu proplácí město Pelhřimov. „Je to úžasná zpráva, nečekali jsme to, jsme rádi a děkujeme hasičům i všem, kdo nás podpoří,“ reaguje na zprávu o solidaritě Martina Hypšová. Věří, že se i díky lidem z okolí podaří částka vybrat.
„Auto lze pak upravit i pro vozíčkáře. Je reálné, že kluci nebudou chodit,“ doplňuje maminka. Nárok na příspěvek od státu je totiž až od tří let. Podobná administrativní omezení trápí rodinu od začátku. Nikdo asi nepočítá s postiženými dvojčaty. Špatné také je, že na ně bereme peníze jako na jedno dítě. Zdá se mi to nelogické. Většinu věcí přece musíme kupovat dvakrát: plíny, jídlo, oblečení, sedačky atd. Kluci mají navíc speciální léky a výživu, ale pojišťovna přispívá jen málo,“ dodává Martina Hypšová.
Jen neústupnost a neustálé „otravování“ prý dokáže pohnout i s úředníky, kteří tvrdí, že pro takový případ nejsou předpisy ustálené.
Jan Mazanec