Třeba letos uvízl v soupisu věcí na odpis kromě prošedivělých záclon, ošoupaných skříní či předpotopních počítačů také kardiograf. „Musí se nechat, že už jsme vyřazovali leccos, ale takový přístroj nám přišel do cesty úplně poprvé,“ přitakal předseda humpolecké inventarizační komise Jiří Fiala. Minulost pomůcky jménem EKG Cardiovit Schiller je pestrá stejně jako celé humpolecké zdravotnictví.

Pamatuje ještě časy tamní staré nemocnice. Před nějakými patnácti roky zavládlo přesvědčení, že bez patřičně pokrokové techniky to nepůjde. Na svoji dobu se skutečně jednalo o vysoce kvalitní přístroj. Poté nemocnice ve své původní podobě navždy zavřela brány a protože poloviční vlastnický podíl v ní třímalo město, spadl kardiograf do jeho majetku. Sloužil potřebám lékařské služby první pomoci při dopravních zdravotních službách města.

Šance pro sběratele nemocniční techniky

Když před pár roky zanikla i tato organizace, skončil kdysi honosný Schiller pod plachtou v hasičské zbrojnici, kde odpočívá dodnes. A, jak poznamenal lékař Václav Janeček, pravděpodobnost, že by se přístroje ujal některý z jeho kolegů, je mizivá. „Pokud pomineme fakt, že tam chybí kabeláž, jeho provoz by byl na dnešek příliš drahý. Inkoustová tiskárna, to je úplně jiný svět. Navíc současná technika stojí zlomek ceny. Leda, že by se našel nějaký sběratel zdravotnické techniky,“ pravil Janeček.

Přístroj každopádně čeká úřední postup jednotný pro veškerý vyřazovaný majetek. Humpolečtí úředníci nejprve nabízejí tyto věci městským příspěvkovým organizacím či osadním výborům. „Na vesnicích tu a tam najde uplatnění nějaký ten starší nábytek, pár vyřazených počítačů si vezmou do škol na psaní. V dalším kroku nabídneme majetek k odprodeji případným zájemcům z řad veřejnosti. A pokud se neujme ani informace na radniční vývěsce, následuje fyzická likvidace majetku,“ ozřejmil obvyklý sled událostí Fiala.

První pohled klame

Ten jedním dechem dodal, že na odkoupení vyřazených věcí se rozhodně nestojí fronty. Což o to, výčet spotřební elektroniky na první pohled zní vcelku lákavě. Třeba taková lednice Samsung či magnetofon Philips nevypadá na papíře vůbec marně. Většinou jsou to ale zastaralé, často poškozené věci.
„Už je to pár let, co jsme něco doopravdy odprodali. Zbavujeme se jenom toho, co nelze rozumně upotřebit,“ zdůraznil Fiala s tím, že v kontejneru pravděpodobně skončí i někdejší chlouba humpoleckých internistů, EKG přístroj Cardiovit Schiller.