Kromě každoroční klasiky v podobě registrace nových čtenářů zdarma či amnestie dlužníků se lidé budou moci v knihovnách setkat se zajímavými osobnostmi nebo se zapojit do různých soutěží a anket.

Městská knihovna v Pelhřimově letos poprvé čtenářům představí elektronickou čtečku. „Po celý týden se zájemci na hudebním oddělení mohou seznámit se čtečkou elektronických knih, která nabízí řadu funkcí pro pohodlné čtení a obsahuje na pět set nahraných výtisků,“ prozradila vedoucí pelhřimovské městské knihovny Iva Rajdlová.

Na tomto oddělení se rovněž po celý týden koná výstava mluveného slova, kde návštěvníci poznají zvukové knihy a hudební fond knihovny. V Pelhřimově nebude nouze ani o již zmíněné soutěže a ankety. Na naučném oddělení čtenáři mohou navrhnout, jaké nové knihy by si v něm přáli najít nebo se zúčastnit soutěže „Znáte svůj kraj a osobnosti v něm?“.

Ten, kdo má soutěžního ducha, si přijde na své i v oddělení beletrie, kde zájemci mohou tipovat, jaký je nejpůjčovanější autor sci-fi a detektovních románů. Ve středu od sedmnácti hodin se čtenáři v knihovně setkají s Arnoštem Vašíčkem – spisovatelem, cestovatelem a badatelem, který se zabývá tematikou nerozluštěných záhad a nadpřirozených jevů. „Jeho přednáška nese název Utajené senzace aneb Nové neobjasněné archeologické nálezy a tajemné úkazy světa. Den na to bude Vašíček besedovat i se žáky pelhřimovských základních škol,“ doplnila Rajdlová.

Čtení Erbena

V knihovně nezapomněli ani na nejmenší čtenáře. Ti se mohou dnes a ve středu vyřádit na skákacím hradu a po celý týden se zúčastnit výtvarné soutěže Můj pohádkový kachel na pohádkovou pec. V knihovnách po celé České republice také dnes startuje Velké říjnové společné čtení, tentokrát z pohádek Karla Jaromíra Erbena. Zájemci se do něj mohou zapojit i v knihovnách na Pelhřimovsku.

V humpolecké knihovně se čtenáři zítra od šestnácti hodin setkají s bylinkářkou. „Paní Ludmila Horáková, kterou mnozí znají z rádia, bude mluvit o bylinkách a potravinových doplňcích dnešní doby,“ přiblížila vedoucí Městské knihovny v Humpolci Ludmila Trnková. I tam si zájemci mohou popovídat se záhadologem Arnoštem Vašíčkem, humpolecká beseda připadá na pátek a začíná v deset hodin dopoledne.

Na dětském oddělení mohou dnes školáci změřit síly v knihovnickém turnaji v piškvorkách. „Ve středu je čeká prostřednictvím tří úkolů hádání názvů pohádek a v pátek mohou navštívit výtvarnou dílničku, kde si vyrobí kostičky s hádankami, ze kterých pak uděláme výstavku,“ vyjmenovala Trnková, co se bude dít na dětském oddělení.

Týden knihoven na oddělení pro dospělé Městské knihovny v Kamenici nad Lipou se ponese ve znamení jazykových kurzů. „Během tohoto týdne zahájíme lekce angličtiny a němčiny pro naše čtenáře,“ potvrdila vedoucí kamenické knihovny Hana Senderáková.

Na dětském oddělení dnes opět přivítají děti z kamenického dětského domova, kterým mladé čtenářky budou předčítat pohádky. „Ve středu v knihovně slavnostně přivítáme prvňáčky. Dostanou průkazy a budou si moci vypůjčit své první knihy,“ uzavřela Marie Zbudilová z dětského oddělení knihovny.