Zájemci si odpoledne od třinácti do sedmnácti hodin vůbec poprvé prohlédnou nejen renovované prostory pivovaru, ale také tři stálé expozice, které v nich našly své místo. „Jednou z nich je i výstava o historii pivovarnictví, která se do tohoto prostředí nepochybně hodí,“ usmála se pověřená vedoucí žirovnické kultury Věra Nepilová.

Pivo i knoflíky

„Lidé v expozici uvidí, jak vypadala stáčírna piva do sudů a lahví na přelomu devatenáctého a dvacátého století. S ostatními odděleními pivovaru, tedy sladovnou, varnou, spilkou a skladem se návštěvníci seznámí prostřednictvím textových tabulí,“ popsal autor expozice pivovarnictví Jiří Dvořák. Žádné vystavené předměty ale nepocházejí přímo z vybavení žirovnického pivovaru.

„Ten byl po roce 1890 uzavřen a bohužel se z něj nic nedochovalo. Exponáty proto pocházejí z jiných pivovarů,“ prozradil Dvořák, který všechny věci nejen pracně posháněl, ale také je sám zrestauroval. Tato expozice je zcela nová, další dvě už možná budou pro některé návštěvníky představovat staré známé, protože se do nového muzea přestěhovaly ze zámku. Jedná se o výstavy knoflíkářství a šicích strojů.

„Obě ale stále mají divákům co nabídnout. Jsou totiž doplněny o zbrusu nové exponáty,“ ujistila Nepilová. V expozici věnované knoflíkářskému řemeslu, se kterým je historie Žirovnice neodmyslitelně spjata, si návštěvníci prohlédnou například zcela nové perleťové hodiny či rámečky. Nepilová věří, že neméně zajímavá bude pro oko diváka i expozice věnovaná historickým šicím strojům, která se po přestěhování do muzea také rozrostla o několik nových kousků. Podle Nepilové otevření nového muzea příjemně oživí turistický ruch v Žirovnici.

„Myslím, že návštěvníkům máme co nabídnout. Otevřením bývalého pivovaru se nám pěkně rozrůstá zámecký areál, kde máme všechna turistická lákadla hezky pohromadě,“ míní Věra Nepilová.

Kultura i odpočinek

Kromě kulturních požitků si lidé u nového muzea mohou dopřát i chvíli odpočinku – je možné tam v klidu posedět na lavičce u kašny, Žirovničtí mysleli i na nejmenší návštěvníky. Vedle muzea totiž vzniklo dětské hřiště.

Jak řekl starosta Žirovnice Milan Šmíd, pivovar byl poslední budovou zámeckého areálu, která dosud nebyla zpřístupněna veřejnosti. „Bývalý pivovar představoval pro město dlouhodobý problém. Budova chátrala, proto jsme rádi, že se nám ji za více než třicet milionů korun podařilo proměnit v turisticky lákavý cíl,“ pochvaloval si Šmíd.

Kdo by chtěl zbrusu nové žirovnické muzeum navštívit, má možnost po celý týden. Bývalý pivovar je otevřen denně od devíti do sedmnácti hodin.