Výkyvy teplot podle odborníků jen přispívají k rychlému přenášení virů. Podle údajů Krajské hygienické stanice (KHS) v Pelhřimově je současná týdenní nemocnost v okrese 666 nemocných na 100 000 obyvatel. Ve srovnání s minulým týdnem se zvýšila o devatenáct procent. „Týdenní incidence se tedy v posledním období mírně zvýšila, což zcela odpovídá danému ročnímu období,“ informovala vedoucí protiepidemického oddělení pelhřimovské KHS Lucie Dvořáčková.

„Nedávno jsem ulehl s chřipkou. Myslím, že mi k nemoci pomohly i prudké výkyvy denních teplot. Bohudík jsem to brzy vyléčil,“ řekl dvaašedesátiletý Bohumil Svoboda z Pelhřimova. Své o chřipce ví i Jana Dvořáková, maminka pětiletého Tomáše. „Syn měl klasické virové onemocnění. Doma byl týden. Léky zabraly. Uvidíme, jak to bude dál, protože některé děti ve školce jsou trošku nachlazené, tak snad si nějaký vir nepřinese,“ doufala maminka.
„Jak je u respiračních nákaz běžné, nejvíce postiženou věkovou skupinou byly předškolní děti,“ dodala Lucie Dvořáčková. Zvýšený zájem o léky potvrzují i pracovníci lékáren. Lékarnice z prodejny na Pražské ulici v Pelhřimově potvrdila, že počet nemocných se zvýšil. Ti mají největší zájem o klasický paralen a céčko.

Rodiče dětí míří častěji k lékaři

„Nárůst pacientů jsme zaznamenali. Denně k nám pro léky proti různým respiračním onemocněním chodí desítky lidí bez rozdílu věku,“ informoval lékárník Marek Hrubý z pelhřimovské Lékárny U Slovanské Lípy. Ten dodal, že s recepty přicházejí často i rodiče malých dětí. „Dospělí si často medikamenty kupují bez receptu, kdežto rodiče malých dětí nejprve míří k lékaři,“ dodal Hrubý.

Pokud vás chřipka „dostane“, dopřejte si dostatek odpočinku, spánek, klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin. Podle lékařů jsou nejlepší teplý čaj s citrónem či minerální a iontové nápoje. Z medikamentů jsou nejlepší podpůrné léky na snížení tělesné teploty, dále analgetika na snížení bolesti a antivirotika – léky namířené proti virům různých respiračních onemocnění či chřipek.
Neméně důležitý je dostatek vitamínů, hlavně vitamínu C a zinku.

Rozdíly ranních a odpoledních teplot
Od 25. září pokaždé vystoupila maximální denní teplota nad 20 stupňů Celsia, z toho 26. září na 22,4 stupně a 27.září na 22,7 stupně Celsia. „Ani v jednom případě se ale nejednalo o rekord, byť v úterý chybělo k rekordní hodnotě z roku 1983 pouze 0,2 stupně Celsia. Na svatého Václava se trochu ochladilo, maximum bylo 19,1 st. C,“ přiblížil vedoucí observatoře v Košeticích Milan Váňa. Ranní minima ve všech dnech klesala pod 10 stupňů. Podle meteorologů je to ale pro zářijové období naprosto normální. „Nejnižší ranní teplotu jsme naměřili v neděli, a to 5,6 stupně Celsia. Rekordní dlouhodobá minima pro toto období se pohybují kolem nuly,“ uzavřel meteorolog.