Pelhřimovští jej předložit stihnou. Na poslední chvíli, ale přece. K tomu, aby tak mohli učinit, potřebovali vlastnit veškeré pozemky pod cyklostezkou.
Kamenem úrazu byla trojice pozemků, které kdysi prodali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli stavbě severního obchvatu města. Zpáteční cesta 343 metrů čtverečních půdy pod radětínským mostem do soupisu městského majetku byla trnitá. První návrh zněl, že by Pelhřimov mohl přijmout od ŘSD dar. Zastupitelé jej v polovině dubna odhlasovali. Záhy se ukázalo, že tak snadno to nepůjde.

„Musíme se řídit zákonem a ten nám ukládá, že pokud jednou pozemek koupíme, nemůžeme jej posléze darovat,” vysvětlila ředitelka jihlavského střediska ŘSD Marie Tesařová. Zastupitelé tohle odůvodnění uznali a na svém červnovém zasedání schválili koupi pozemků. Logikou se řídili i oni, to znamená, že nakoupí za tutéž cenu, kterou před lety napsali na prodejní smlouvu. Tedy sto pět korun za metr čtvereční.

Stát prodává výhradně odhadem

Jak ale vyšlo najevo během prázdninových jednání, zastupitelům nezbylo na začátku září než zrušit i své druhé rozhodnutí. Pravidla pro nakládání se státním majetkem totiž dovolují představitelům ŘSD prodávat výhradně za cenu odhadní. Což se pro změnu nelíbilo pelhřimovským představitelům. Čísla stanovená odhadcem převyšují původních 105 korun za metr čtvereční více než pětinásobně.

Navíc už začal radní pomalu tlačit čas. Konec září, kdy měli předložit vyúčtování dotace 3,5 milionu korun, se nezadržitelně blížil. Společně s lidmi z ŘSD nakonec vymysleli šalamounské řešení. Totiž, že doopravdy nakoupí pozemky za odhadní cenu, ale pouze 189 metrů čtverečních. Ty stály městskou kasu 109 tisíc korun, tedy přibližně o tři tisíce více, než kolik do ní správci silnic před stavbou obchvatu nasypali. Nádavkem přibyl do městského majetku dárek v podobě dalších čtyř okolních pozemků o celkové výměře 965 metrů čtverečních, které ŘSD označilo za pro ně nepotřebné.

„Byla to jediná možnost, jak celou věc sprovodit ze světa, a tím pádem dospět ke zúčtování přijaté dotace,” poznamenal místostarosta Tomáš Dufek k řešení, které zastupitelé bez dlouhých rozprav jednomyslně schválili. Pokud by věc urychleně nedotáhli, vystavili by město hrozbě, že od něho budou úředníci ze Státního fondu dopravní infrastruktury chtít výše uvedených tři a půl milionu vrátit zpátky.