„Jak efektivně ušetřit, to je téma, které provází všechny příspěvkové organizace města a výjimkou není ani kultura. Proto rada odsouhlasila zrušení místa vedoucí sjednocených kulturních zařízení města,“ vysvětlil starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur. Roční rozpočet pro všechny složky kamenické kultury, tedy městské muzeum, knihovnu, kino a kulturní dům, činí pět a půl milionu korun. Tato částka musí vystačit na zajištění kulturních akcí, pokrytí platů zaměstnanců i veškeré další provozní výdaje. Zrušením místa vedoucího se v rozpočtu ročně ušetří na tři sta dvacet tisíc korun.

Kůrkovou, která na kamenické kultuře působí od roku 1998, rozhodnutí rady překvapilo a zároveň rozmrzelo. „O tom, že bych měla skončit, jsem před jednáním radních neměla sebemenší tušení. Rada prostě zasedla, rozhodla a výsledek pro mě znamenal konečnou na kamenické kultuře,“ poznamenala posmutněle Alena Kůrková.

A kdo bude kamenickou kulturu řídit? Vedoucím se podle plánu představitelů města vždy stane člověk zevnitř organizace. Po odvolání Kůrkové padla volba na Petra Pecha, který dosud řídil kamenické městské muzeum. „Pan Pech se v kultuře pohybuje již dlouhou dobu, za kterou načerpal spoustu zkušeností. Myslím, že je to osoba povolaná pro to, aby kromě muzea zvládla vést všechna městská kulturní zařízení,“ míní Ivan Pfaur.

Jak řekl sám novopečený vedoucí Petr Pech, ve své funkci se teprve rozkoukává. „Paní Kůrková mi předává celou organizaci, takže jsem zatím zavalen horou papírů,“ pousmál se Pech. „Řízení celé kultury bude obnášet mnohem více povinností než vedení muzea. Zrušením jedné pozice práce rozhodně neubude, ba naopak, a to se netýká pouze mě, ale všech zaměstnanců kamenické kultury,“ dodal Petr Pech. Ten je pouze prozatímním vedoucím. Pokud se ve funkci osvědčí, čeká ho za nějaký čas řádné jmenování.

Jak zdůraznil starosta Ivan Pfaur, šetření v kultuře by se v žádném případě nemělo projevit na kvalitě a množství pořádaných akcí. „Návštěvník akcí úsporná opatření nijak nepozná. Chceme lidem naopak nabídnout promyšlenější a kvalitnější kulturní program,“ přislíbil na závěr Pfaur.