To jsou dva z mnoha důvodů, proč se ve středeční sváteční den otevřou dveře Zahrady Na Číhalce. „Spousta lidí má třeba zakořeněné, že trávníky se mohou dělat pouze zjara, do poloviny května. Tak to vůbec není. Záleží samozřejmě i na počasí, s výjimkou zámrazového období se ale může sázet prakticky během celého roku,“ uvedla Simona Kosová z tamního zahradnictví.

Nákup i povídání

Z čehož lze vytušit, že nepůjde o obvyklý den otevřených dveří, při němž návštěvníci cupitají mezi záhonky, pak se zhlédnou v nějaké té rostlince a domů odchází obtěžkáni květináči.

„Pro zájemce připravujeme povídání, aby měli lepší představu o tom, co se s těmi rostlinkami vlastně celou tu dobu děje,“ dodala Kosová, podle níž představuje zahrada oázu klidu.

Nemají však tolik času se jí věnovat. Takoví ocení speciálně vyšlechtěné pomalu rostoucí jehličnany i některé méně známé kvetoucí listnaté keře. Pak je tu druhá skupina lidí, která svoji zahrádku miluje, tráví tam většinu volného času. Pro ni se hodí zase trochu jiný sortiment.
Případem samým o sobě jsou takzvaní ovocnáři. „Pokud se stane náš den tradicí, můžeme pro příště připravit i ochutnávku. To aby zájemci věděli, co konkrétně si kupují. Přece jenom popis v pomologickém atlasu je něco jiného, než když člověk ten který plod doopravdy ochutná,“ připomněla zahradnice Kosová.

Středeční zahrádkářský den začíná v zahradě Na Číhalce, která leží nedaleko vesničky Letny přibližně v polovině cestě mezi Pelhřimovem a Horní Cerekví, v devět hodin. Potrvá do 16 hodin.