Peníze na takzvanou korekci neboli pokutu ve výši pěti procent z přijatých devíti milionů nechali v rozpočtu vyčlenit. V zápise dvacátého bodu středečního zasedání nicméně nechybí ani větička o použití veškerých opravných prostředků.

To znamená hájit se, případně požadovat spoluzodpovědnost na firmě, která zpracovávala projekt. „Stejně je to zvláštní. Tenkrát nás dávali za vzor, náš zpracovatel se navíc radil s úředníky z regionálního operačního programu o každé maličkosti. A teď máme platit. Prostě potřebují zpátky peníze,“ zahájil rozpravu zastupitel Tomáš Křišťan, jinak také bývalý místostarosta, který se v oblasti dotací pohyboval.

Všichni ostatní jen sklapli paty

Mezi zastánce aktivního přístupu se zařadil Pavel Šmidrkal. „Jsme v tom nevinně, nenechme si to jen tak líbit. I když to stojí spoustu času a nervů, mně už se v podnikání podařilo dvě podobná řízení zvrátit,“ pravil radní Šmidrkal. Místostarosta Tomáš Brzoň si povšiml jiné zvláštnosti. „Podle toho, co jsem se dozvěděl, jsme byli jediní z celého kraje, kdo se dosud proti pokutě ohradil. Všichni ostatní jen sklapli paty a poslušně platili,“ poznamenal Brzoň.
Václav Kašpar, který přečetl posléze jednomyslně přijaté stanovisko finančního výboru, upozornil na jiné nebezpečí. „Pokud se postavíme kontrolním orgánům, nelze vyloučit, že nám to nevrátí jinou cestou,“ upozornil Kašpar.

Starosta navrhl celou událost každopádně probrat s právníky. „Je to hodně složitá věc. Musíme důkladně zvážit, zda budou mít opravné prostředky valný význam. Zatím stále nemáme v ruce žádný dopis, v němž by stálo všechno černé na bílém. Víme jenom to, že máme platit. Uvidíme, až co přijde,“ naznačil Kučera.

Nečekaný obrat

Oprava paneláků ve Smetanově ulici stála třináct milionů korun. Devět milionů dostali Humpolečtí z evropských fondů.
Nejprve bylo všechno v nejlepším pořádku, později však začali právníci najatí od dotačních úředníků vychytávat mouchy na veřejné zakázce. A kolotoč výtek a jejich zpochybnění se roztočil.