Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy obchvatu Ondřejova vrcholí, čeká se ale na peníze

Ondřejov, Ústrašín – O další krůček postoupila příprava na vybudování obchvatu Ondřejova a Ústrašína.

22.9.2011
SDÍLEJ:

Mapka budoucího obchvatu Ondřejova a Ústrašína.Foto: ŘSD

Peníze jsou ale pořád v nedohlednu. Místní tak budou muset dál čelit hluku a emisím z dopravy. U řady obchvatů jsou problémem výkupy pozemků. Ty kolem Ondřejova a Ústrašína proběhly v pořádku. Vyřizují se stavební povolení. Jenže stát se stavbou, která měla být zahájena už letos, nepočítá ani v příštím roce. Nečekaně se totiž zmenšil balíček dotací na opravy státních silnic právě v roce 2012.

"Vysočina tam na rozdíl od jiných krajů nemá žádnou dopravní investici, pouze víceletou opravu dálnice, která slouží jako tranzit,“ uvedl náměstek vysočinského hejtmana pro dopravu Libor Joukl (ČSSD). Ministerstvo dopravy se nyní obhajuje tím, že se musí přizpůsobit rozpočtu, který připravuje Ministerstvo financí.

Přechody jim nepovolili

„Po vydání stavebního povolení by se mohlo už vypsat výběrové řízení, ale zatím ho nebudeme plánovat,“ řekla vedoucí vysočinského střediska Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová. Dodala, že už je díky Pozemkovému fondu ČR vyřešena i obslužnost pozemků a také jsou uzavřené smlouvy, že Kraj Vysočina a obce převezmou od ŘSD takzvané opuštěné silnice po stavbě obchvatu.

Pelhřimov už zahájil stavební řízení i na lesní a polní cesty upravené podle obchvatu. Přístup ŘSD v přípravě projektu si chválí i starostové. Zároveň dodávají, že místní lidé vyšli vstříc výkupům pozemků, ale teď jsou rozladěni nečinností. „Slibovali, že už v říjnu bude výběrové řízení. Nic se neděje. Dokud tu neuvidíme stavební stroje, tak v žádný obchvat nevěříme,“ podotkl starosta Ondřejova Tomáš Peroutka.

Obci podle něj vadí to, že nemohl být povolen přechod pro chodce přes frekventovanou silnici a nepomohla prý ani plná čára, která měla snížit předjíždění na rovné silnici přes obec.

Přechod pro chodce nepovolují předpisy ani na návsi v Ústrašíně, prý je příliš blízko zatáček a zastávky. „Alespoň že máme upozornění na nebezpečnou zatáčku. Už tu bylo několik bouraček, kdy kamion v zatáčce vysypal náklad,“ přidal se ústrašínský starosta Milan Zeman. Věří, že jim obchvat pomůže stejně jako sousednímu Božejovu, ačkoli se obává toho, že střed obce zmrtví.

Dalším úskalím obchvatů je to, že obce musí převzít údržbu části opuštěných silnic. V případě Božejova někteří krajští zastupitelé kritizovali fakt, že po obchvatu zbytečně zůstaly dvě silnice vedle sebe, což podle nich je zbytečné plýtvání údržbou i zemědělskou půdou.

Nový obchvat Ondřejova a Ústra〜šína má vyprojektovanou cenu 269 milionů bez daně a má na něj navázat ještě obchvat Myslotína s 334 miliony.
Na trase prvně zmíněného obchvatu má vyrůst pět mostů o celkové délce 160 metrů. Stavba by také měla přemostit stávající silnici z Ústrašína do Libkovy Vody, ze které má po pravé straně ve směru na Pelhřimov vést nájezd na obchvat.

JAN MAZANEC

Autor: Redakce

22.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení