Peníze jsou ale pořád v nedohlednu. Místní tak budou muset dál čelit hluku a emisím z dopravy. U řady obchvatů jsou problémem výkupy pozemků. Ty kolem Ondřejova a Ústrašína proběhly v pořádku. Vyřizují se stavební povolení. Jenže stát se stavbou, která měla být zahájena už letos, nepočítá ani v příštím roce. Nečekaně se totiž zmenšil balíček dotací na opravy státních silnic právě v roce 2012.

"Vysočina tam na rozdíl od jiných krajů nemá žádnou dopravní investici, pouze víceletou opravu dálnice, která slouží jako tranzit,“ uvedl náměstek vysočinského hejtmana pro dopravu Libor Joukl (ČSSD). Ministerstvo dopravy se nyní obhajuje tím, že se musí přizpůsobit rozpočtu, který připravuje Ministerstvo financí.

Přechody jim nepovolili

„Po vydání stavebního povolení by se mohlo už vypsat výběrové řízení, ale zatím ho nebudeme plánovat,“ řekla vedoucí vysočinského střediska Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová. Dodala, že už je díky Pozemkovému fondu ČR vyřešena i obslužnost pozemků a také jsou uzavřené smlouvy, že Kraj Vysočina a obce převezmou od ŘSD takzvané opuštěné silnice po stavbě obchvatu.

Pelhřimov už zahájil stavební řízení i na lesní a polní cesty upravené podle obchvatu. Přístup ŘSD v přípravě projektu si chválí i starostové. Zároveň dodávají, že místní lidé vyšli vstříc výkupům pozemků, ale teď jsou rozladěni nečinností. „Slibovali, že už v říjnu bude výběrové řízení. Nic se neděje. Dokud tu neuvidíme stavební stroje, tak v žádný obchvat nevěříme,“ podotkl starosta Ondřejova Tomáš Peroutka.

Obci podle něj vadí to, že nemohl být povolen přechod pro chodce přes frekventovanou silnici a nepomohla prý ani plná čára, která měla snížit předjíždění na rovné silnici přes obec.

Přechod pro chodce nepovolují předpisy ani na návsi v Ústrašíně, prý je příliš blízko zatáček a zastávky. „Alespoň že máme upozornění na nebezpečnou zatáčku. Už tu bylo několik bouraček, kdy kamion v zatáčce vysypal náklad,“ přidal se ústrašínský starosta Milan Zeman. Věří, že jim obchvat pomůže stejně jako sousednímu Božejovu, ačkoli se obává toho, že střed obce zmrtví.

Dalším úskalím obchvatů je to, že obce musí převzít údržbu části opuštěných silnic. V případě Božejova někteří krajští zastupitelé kritizovali fakt, že po obchvatu zbytečně zůstaly dvě silnice vedle sebe, což podle nich je zbytečné plýtvání údržbou i zemědělskou půdou.

Nový obchvat Ondřejova a Ústra〜šína má vyprojektovanou cenu 269 milionů bez daně a má na něj navázat ještě obchvat Myslotína s 334 miliony.
Na trase prvně zmíněného obchvatu má vyrůst pět mostů o celkové délce 160 metrů. Stavba by také měla přemostit stávající silnici z Ústrašína do Libkovy Vody, ze které má po pravé straně ve směru na Pelhřimov vést nájezd na obchvat.

JAN MAZANEC