Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demonstrovat do Prahy pojede také jiřický starosta

Jiřice – Demonstrovat za větší daňové příjmy zvláště malých obcí pojedou ve středu před Úřad vlády v Praze i starostové vesnic na Pelhřimovsku.

20.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Nejde o protest proti něčemu, ale naopak pro podporu návrhu ministerstva financí. To připravilo novelu, která přerozdělí vybrané daně ve prospěch 6241 obcí, ale na úkor čtyř největších měst Česka. Praze, Ostravě, Brnu a Plzni se to nelíbí.


A Vysočina má obavu, aby kvůli jejich tlaku návrh nezapadl. Mezi demonstranty proto vyjdou i starostové Komorovic a Jiřic na Humpolecku.
„Jsme pro návrh, naše obec by si jím v přepočtu mohla pomoci o 1,2 milionů ročně,“ říká jiřický starosta Miroslav Jirků. V jiřickém dvanáctimilionovém rozpočtu tvořily loni daňové příjmy 7,3 milionů korun.


„V Ostravě proti návrhu vedli docela nechutnou kampaň, tvrdili Ostravákům, že je zbytek republiky okrade,“ vysvětluje krajská předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Zdenka Švaříčková. Ta věří, že více peněz z daní bude pro malé obce efektivnější než nespravedlivé přerozdělování formou státních dotací.


„Od 1. ledna by se navíc měl narovnat nepoměr, kdy např. na sociálně slabého obyvatele Karlína dostává Praha 4,5násobně víc peněz než třeba Kojčice na vysokoškolsky vzdělaného obyvatele. Rozdíl by se snížil aspoň na trojnásobek. Jinde v Evropské unii je přitom ještě nižší,“ vysvětluje vysočinský předseda TOP 09 Jiří Blažek, který na problém dlouhodobě upozorňoval.

Potíže s rozpočtovým určením daní
– Rozpočtové určení daní (RUD) je způsob, kterým se státem vybrané daně přerozdělí ve prospěch obcí. Největší rozruch téma vzbudilo, když kvůli němu Jihlava „nakupovala“ občany, aby se dostala přes 50 tisíc obyvatel. Nákupy skončily až poté, co ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) zrušil „schody“ mezi velikostními kategoriemi měst. Diskuse trvají o tom, zda zvýhodnit obce s velkými katastry nebo vyšší nadmořskou výškou, které musí mj. vynakládat více peněz na údržbu silnic.
– Proti současnému Kalouskově návrhu brojí ODS, která má na rozdíl od TOP 09 zastoupení ve vedení radnic čtyř největších měst, a nechce jim krátit rozpočty. Téma RUD je vyhrocené právě spory mezi městy a vesnicemi.

JAN MAZANEC

Autor: Redakce

20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení