VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacovští otevřeli zmodernizovanou čističku

Pacov – Zmodernizovanou mechanicko – biologickou čistírnu odpadních vod včera slavnostně otevřeli Pacovští.

16.9.2011
SDÍLEJ:

Pacov se ve čtvrtek dočkal slavnostního otevření zmodernizované čistírny odpadních vod. Její rekonstrukce trvala patnáct měsíců a vyšla na šedesát milionů korun.Foto: DENÍK/Alexandra Knapová

Po patnácti měsících budování má nyní Pacov čističku, která dokáže zpracovat odpadní vody z města.

Projekt kompletní rekonstrukce čističky připravovala radnice už od konce devadesátých let a jeho příprava byla velmi administrativně náročná. „Nacházíme se ve spádovém území pro vodní nádrž Želivka, čemuž odpovídají také limity vypouštění odpadních vod. Samotná příprava obdobných projektů je také náročnější. Po dokončení projektové přípravy a vydání stavebního povolení začal zase boj o dotační peníze, bez kterých by tato akce byla pro město velkou zátěží,“ informoval pacovský starosta Lukáš Vlček.

Vlastní rekonstrukce čističky stála šedesát milionů korun. „Podařilo se nám z osmdesáti procent zajistit dotační zdroje z Operačního programu Životní prostředí a z prostředků Kraje Vysočina, kterým tímto děkujeme za spolupráci. Nesmím zapomenout ani na dodavatele, státní správu a ostatní zainteresované, kteří nám pomáhali,“ uvedl místostarosta Pacova Tomáš Kocour.

Splňuje všechny parametry

V současné době má tedy Pacov kompletně zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod, která odpovídá náročným parametrům pro vypouštění odpadních vod ve spádovém území vodní nádrže Želivka.

Odpadní vody (komunální, průmyslové, dešťové a balastní) z Pacova jsou do čističky přiváděny jednotnou stokovou sítí. Maximální množství předčištěných vod je stanoveno na 125 litrů za sekundu.

„Tato druhá rekonstrukce pacovské čistírny splňuje veškeré požadavky Evropské unie. Zde byl problém hlavně v tom, že čistírna morálně stárla a nesplňovala některé požadavky. Nyní už je vše v pořádku,“ doplnila Květuše Kučírková, ředitelka humpoleckého Vodaku, který v Pelhřimově a okolí spravuje jednadvacet čistíren odpadních vod.

„Čistírna oficiálně funguje, nyní ale rok pojede ve zkušebním provozu, taková jsou pravidla. Technologicky je to velmi náročná složitá záležitost,“ dal na vědomí Lukáš Vlček.

Brány areálu se otevřou veřejnosti

Zájemci, kteří by rádi zhlédli čističku v plné kráse, mají šanci v sobotu. Od 14 do 17 hodin bude celý provoz otevřen široké veřejnosti.
Návštěvníkům budou k dispozici zaměstnanci Vodaku, kteří všem rádi vysvětlí biologický proces čistírny a podají jakékoliv další informace o provozu.

„Každý návštěvník dostane při vstupu letáček, který mapuje historii a současnost čističky. U každé nádrže je pak informační cedule, která popisuje jednotlivé procesy,“ upozornil první muž pacovské radnice.

Ten zároveň dodal, že město v posledních letech pořádá mnoho vzdělávacích aktivit pro školy a v tomto trendu bude i v dalších letech pokračovat.

Programy pro děti

„Chtěli bychom, aby čističku poznali i školáci, seznámili se s jejím provozem. Proto pro ně připravujeme vzdělávací programy a různé prezentace,“ uzavřel Vlček.

Autor: Alexandra Knapová

16.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Jan Pošvář, lídr Pirátů na Vysočině.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení