Výběrové řízení vyhrála společnost Flachs prodej nákladních vozů s.r.o., jejímž majitelem je Slavomír Flachs, který žije v Pelhřimově.

Do výběrového řízení, které pelhřimovská radnice vyhlásila v polovině července, se přihlásilo pět firem. „Výběrové řízení probíhalo obálkovou metodou. Nejvyšší nabídku předložil Slavomír Flachs. Uzavřeli jsme s ním proto smlouvu na dobu neurčitou s dvouměsíční výpovědní lhůtou,“ informoval vedoucí hospodářského odboru pelhřimovské radnice Stanislav Kropáček. Ten dodal, že kromě vítěze se do výběrového řízení přihlásily firmy například z Plzně či Ústí nad Labem.

Zajeté koleje

Nový provozovatel trhů má v plánu zachovat je ve stejném režimu, jaký byl doposud. To znamená, že pokud byli lidé zvyklí najít na určitém místě po dobu pěti, šesti let třeba stánkaře s ponožkami, najdou ho tam i v září.

„Trh byl v Pelhřimově roky dobře zaběhnutý. Nebudeme dělat žádné změny. Stánkaři v pondělí ráno najedou na náměstí a myslím si, že od osmi hodin mohou trhy normálně fungovat,“ nastínil nový nájemce trhů pětadvacetiletý Slavomír Flachs.

Do Pelhřimova by podle předběžných odhadů mělo přijet okolo šedesáti až sedmdesáti stánkařů ze všech koutů republiky. A tak by tomu mělo být každé třetí pondělí v měsíci. „Trhovci k nám zavítají z Prahy, Brna, Jihlavy nebo Mostu. Je to různorodé,“ dodal nájemce, který se mimo jiné zabývá prodejem dopravní techniky.

„Zkušenosti s pořádáním pravidelných trhů mám od bratra své maminky. Ten organizuje trhy v okolí Prahy, třeba v Doksech. Vím tedy, jaká rizika či nástrahy na mě čekají. Do výběrového řízení jsem se přihlásil jednak kvůli další možnosti podnikání a s tím spojeným ziskem, ale i proto, abych obyvatelům města dopřál pravidelné spokojené nákupy, na které byli léta zvyklí,“ upozornil Flachs.

Spojení příjemného s užitečným

Lidé se na pravidelné trhy, které od roku 1997 patřily ke koloritu města, vesměs těší. Je to pro ně každý měsíc příjemná možnost nákupu a setkání se známými.

„Na trhy jsem se každý měsíc těšila, a to nejen na nákupy, ale i na poklábosení se známými. Ty srpnové mi docela chyběly, o to víc si proto užiji zářijové. Už jsem domluvená se známou, že si po nákupech zajdeme na kávičku a příjemně si popovídáme a spojíme tak příjemné s užitečným,“ usmála se sympatická důchodkyně Anežka Dohnalová z Pelhřimova.

Smlouvu vypověděli letos v červnu

První a vlastně i poslední nájemci pelhřimovských trhů, František a Bohumil Flachsovi z Plzně, dali městu výpověď ze smlouvy letos v červnu. Ti v Pelhřimově stánkový prodej provozovali třináct let. „Pelhřimovu jako jedinému městu platíme paušální poplatek. Začínali jsme na dvanácti tisících. Nyní městský úřad nasadil neuvěřitelnou částku, která je pro nás neúnosná,“ uvedl před časem pro Deník František Flachs důvod, proč vypověděli městu smlouvu o pořádání pravidelných trhů.