„Budeme udělovat dvě osvědčení za Ukázkovou přírodní zahradu a jedenáct za Přírodní zahradu,“ vyjmenovala Iveta Machátová, koordinátorka projektu Přírodní zahrady na Vysočině.

A co vlastně musejí oceněné zahrady splňovat? O Přírodní zahradu se majitelé musejí starat přírodě blízkým způsobem, tedy nepoužívat při údržbě žádná hnojiva, pesticidy ani rašelinu. „Ukázková přírodní zahrada kromě těchto faktorů ještě musí mít svoji osobnost a být něčím inspirativní,“ pokračovala Machátová.

Nejvyšší meta

Nápad ocenit ekologicky udržované zahrady se zrodil v Dolním Rakousku. V České republice se tato idea kromě Vysočiny uchytila v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Vhodné adepty na certifikaci vybírají vyškolení odborníci, kteří majitelům zahrad rádi poradí i s jejich údržbou.

Na Vysočině je už celkem třináct oceněných zahrad, dnes odpoledne se jejich počet zdvojnásobí. Certifikát si převezmou i dva zahradníci přímo z Chrástova, což byl také jeden z důvodů, proč se tato vesnička stala dějištěm slavnostního předávání ocenění. „Navíc Chrástov je kouzelná a velmi příjemná obec, takže je na předávání certifikátů pro zahrady jako stvořená,“ usmála se Iveta Machátová.

Nejvyšší metou, tedy titulem Ukázková přírodní zahrada se ode dneška budou moci pochlubit chrástovští manželé Jaroslava a Bohumil Fexovi. „Z toho, že dostaneme certifikát, máme velkou radost. Práce na zahradě je pro nás s manželem koníčkem a vítanou relaxací. A bereme jako samozřejmost, že se o ní staráme šetrně, bez použití chemických přípravků,“ líčila Jaroslava Fexová.

Právě na Fexovic zahradě si všichni ocenění dnes ve čtvrtek v patnáct hodin převezmou své certifikáty a také upomínkové plakety s vyobrazením ježka.

Bez chemie

Stejnou radost sdílejí i u sousedů. Certifikát v druhé kategorii za Přírodní zahradu totiž dostanou i Jitka a Vladislav Křížkovi z Chrástova, kteří o svou zahradu také pečují bez chemie. „Bez chemie se při zahradničení hravě obejdeme. A můžu to každému vřele doporučit. I při ekologické péči můžete mít krásnou zahradu a navíc uděláte něco užitečného pro přírodu,“ vyzvala Jitka Křížková.

U příležitosti předávání certifikátů si zájemci budou moci prohlédnout obě oceněné chrástovské zahrady. Otevřená bude i tamní kaple, kde se návštěvníci formou výstavky seznámí s historií Chrástova a se společenským životem v obci.