Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jasná noční obloha přilákala zvědavce k pozorování hvězd

Zachotín – Hvězdný páteční večer zahájí poznámka z úst návštěvnice, která už mezi astronomy na louku nad Zachotínem zavítala několikrát.

6.9.2011
SDÍLEJ:

Pohled na hvězdy, ale nejen na ně, umožnily dalekohledy, které si s sebou hvězdáři přivezli.Foto: DENÍK/Dominika Dufková

„Skoro vždycky bývá ošklivo. Dneska by to ale mohlo vyjít,“ podotýká.

Pěkné počasí na pozorování noční oblohy měla Mobilní astronomická expedice celý týden. „Už dlouho jsem nebyl tak nevyspalý,“ stěžuje si jeden z hvězdářů.

Prozrazuje také, jak vůbec na louku astronomové z pražské hvězdárny na Petříně před lety přišli. „Kolegyně tu má příbuzné, takže jsme se o tomto vhodném místě bez velkého světelného znečištění dozvěděli právě od ní,“ vypráví. A že se jim tu zalíbilo, dokazuje i letošní jubilejní třicátá expedice.

Z okolních vesnic se začínají trousit další lidé, ve valné většině rodiny s malými dětmi. Hlavně jim je přizpůsobeno povídání prokládané pohádkami s vesmírnou tematikou, ale z informací o planetách Sluneční soustavy a souhvězdích pozorovatelných na obloze v průběhu roku je leccos určitě novinkou i pro dospělého, který se běžně astronomii nevěnuje. Posluchači se také dozvídají, co kromě hvězd lze na nebi vidět. A teď už je ten správný čas, aby si to na vlastní oči ověřili v dalekohledech.

Platí přísný zákaz svícení, aby si oči přivykly tmě, takže jediným drobným pozemským světélkem, které mohou po dobu pozorování zahlédnout, je zelené laserové ukazovátko dosahující z našeho pohledu až ke hvězdám. Astronomové si jím pomáhají při výkladu.

Předhánějí se, kdo dřív ukáže zvědavcům galaxii, supernovu, kometu, hvězdokupu či planetární mlhovinu, která však, jak každý pozorný posluchač předchozí přednášky ví, nemá s planetou nic společného.

Je to jen pozůstatek po výbuchu hvězdy s bílým trpaslíkem uprostřed. Od nějakého televizního diváka nato zazní otázka, co je to červený trpaslík. Odpověď dostane vzápětí, ale všichni okolostojící mají hned povědomí i o hnědém trpaslíku, pulzaru nebo magnetaru.

Zívající návštěvníci se kolem jedenácté pomalu loučí, jen jedinci vydrží do půlnoci. Na astronomech sice únava není vidět, ale asi ponocování mají za celý týden dost. „Támhle se něco žene. Možná se konečně vyspím,“ slyší za sebou odcházející poznamenat hvězdáře.

Mnohem vzdělanější odcházejí skupinky do svých domovů a sem tam někdo večer shrne slovy „Viděli jsme spousty teček, ale každá znamenala něco jiného“ nebo „Zklamalo mě, že nikdy neviděli žádné UFO“. Všude ale panuje dobrá nálada z prožití neobvyklého a zajímavého pátečního večera pod hvězdami.

Došlo i na Slunce

A to ještě Zachotínské hned následující den čeká pozorování Slunce. K tomu si astronomové přivezou speciálně vybavené dalekohledy přímo do vsi na tamější dětské hřiště, aby byli obyvatelům blíž a umožnili jim pohlédnout vstříc vesmírnému objektu, který dává život.

Dominika Dufková

6.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení