Zatímco v červenci a srpnu patřily mezi nejčastější klienty cestovních kanceláří rodiny s dětmi, v září vyrážejí na dovolenou většinou manželské páry a senioři.

Podle Aleny Svobodové, majitelky pelhřimovské cestovní kanceláře Alena Tour patří mezi nejoblíbenější zářijové destinace Řecko, Turecko a Egypt.

Zájezdy se vyplatí pečlivě hledat

„První tři zářijové týdny se oblibě zákazníků těší ještě Chorvatsko a Itálie,“ doplnila Svobodová. V posledních letech se dovolenkáři zajímají o zájezdy „na poslední chvíli,“ takzvané Last Minute.

„Letos ale tyto zájezdy nejsou tak levné, jak lidé čekali, ale pokud pečlivě hledají, dají se najít dovolené za příznivé ceny,“ pokračovala Alena Svobodová. Ta zhodnotila příznivě i letní sezonu. „Zaznamenali jsme nárůst prodeje zájezdů, což nás samozřejmě těší,“ pochvalovala si Svobodová a přidala ještě jednu radu pro výběr dovolené.

„Lidé by se při hledání zájezdů neměli orientovat výhradně podle internetových recenzí. To, co tam lidé napíší, nemusí být vždy objektivní. Nejlepší je, když si každý vybraný hotel ve zvolené destinaci sám vyzkouší,“ dodala Alena Svobodová.

Zájem o posezonní dovolenou hlásí i Cestovní agentura Hliník v Humpolci. „Největší poptávka je teď po zájezdech do Tunisu a Egypta,“ vyjmenovala Jitka Městková, spolumajitelka Cestovní agentury Hliník. I klientelu humpolecké agentury tvoří v září především manželské páry a důchodci. Jak Městková upozornila, kromě podzimních zájezdů k moři už začínají prodávat lyžařské dovolené. „U zimních zájezdů na hory lidé většinou vsázejí na nákup na takzvaný první moment. Na poslední chvíli se, hlavně když jede velká skupina lidí, shání ubytování docela těžko,“ uvedla Městková.

U moře už nebude tak narváno

Na dovolenou po letní sezoně se chystá i Eva Hošková z Pelhřimova s čtyřletou dcerou Aničkou. „Vybraly jsme si zájezd Last Minute do Turecka. Odlétáme příští týden a už se na sluníčko a moře moc těšíme,“ líčila Eva Hošková.

Zájezd „na poslední chvíli“ si zvolila proto, že byl o něco levnější než ten klasický. A proč se rozhodla vyrazit k moři až po hlavní turistické sezoně? „U moře už nebude tak narváno jako v sezoně a také tam nebude takové horko jako třeba v červnu,“ uzavřela Hošková.