Jaké bylo léto z pohledu meteorologů, nám přiblížil Milan Váňa z observatoře v Košeticích.

Zhodnoťte charakter letošního léta? Jednalo se o nejchladnější léto za posledních jedenáct let?
Velmi teplý konec srpna nakonec způsobil, že jsme nejhorší léto za posledních jedenáct let nezažili, alespoň takto hovoří výsledky měření z Observatoře Košetice. Průměrná teplota letošního léta byla 16,8 stupňů Celsia, což je víc, než průměr naší stanice za celou dobu měření. Ten je 16,2 stupně, i než stále platný dlouhodobý normál pro observatoř Košetice (1961-1990), který je 15,6 stupně. V kontextu posledních let však bylo letošní léto trochu chladnější, ale například léto 2005 bylo s teplotou 15,9 stupně jednoznačně chladnější.

Z jakého důvodu nám počasí „nepřálo“? Co počasí ovlivnilo?
Letošní léto bylo teplotně normální. Že se nám zdálo chladné lze spíše přičíst na vrub faktu, že v posledních zhruba patnácti letech bylo poměrně dost velmi teplých letních období a zkrátka jsme si na teplejší léta zvykli. Letošní léto by se dalo charakterizovat jako návrat k normálu. Takováto léta byla naprosto běžná v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Velmi chladný byl letos červenec.

Osvěžte nám v paměti nejvýraznější teplotní výkyvy?
Ten nejvýraznější máme ještě v živé paměti. Došlo k němu po přechodu studené fronty 27. srpna. To jsme zaznamenali tropický den, ještě ve 21 hodin bylo více než 25 stupňů Celsia a ani přes noc teplota neklesla pod 20 stupňů, což znamenalo den s tropickou nocí, který je v našich podmínkách naprosto neobvyklý. Po přechodu studené fronty ale teplota rychle klesla až na 10 stupňům.

Kolika slunečních dní jsme se v létě dočkali?
V červnu jsme zaznamenali sluneční svit 226 hodin, což je přibližně normální stav, v červenci slunce svítilo 168 hodin (méně než normál) a v srpnu 229, což je naopak nadnormální hodnota.

Jak to bylo naopak s deštivými dny?
Srážková činnost byla registrována v průběhu léta v 66 dnech.

Padly v Košeticích během léta nějaké teplotní rekordy?
V červnu ani v červenci rekord překonán nebyl, na to jsme si museli počkat až na poslední srpnovou dekádu, kdy byl rekord překonán 23.srpna, naměřili jsme 31,1 stupně Celsia a 24.srpna rtuť teploměru ukázala 29,4.