S horkem, které dosahuje až čtyřiceti stupňů se musí v zaměstnání potýkat Nikola Zabloudilová, která obsluhuje v pelhřimovském rychlém občerstvení U Balouna. „Pokud venku padají třicítky, my tu máme ještě větší hic, protože nám v místnosti přitápí ještě opékač gyrosu a friťák, ale tropických dnů v roce naštěstí moc není, takže se to dá vydržet,“ líčila Nikola Zabloudilová.

Jak dodala, k dispozici mají i dobré odsávání par a větráky, které vedro v místnosti přece jenom o něco zmírní. „Zaměstnavatel se také stará o náš pitný režim, takže máme neustále k dispozici dostatek chlazených nápojů,“ pokračovala Nikola Zabloudilová.

A jaký zájem je vůbec v parných dnech o hamburgery, smažené hranolky a další pokrmy z fastfoodu? „Lidí chodí o trochu méně, než když není takový hic, ale i tak se najde dost strávníků, kteří v horkých dnech obědem z rychlého občerstvení nepohrdnou,“ doplnila Zabloudilová.

Do práce bez kravaty

Tvrdý chleba mají v tropickém počasí i řidiči linkových autobusů. Jak řekl tiskový mluvčí společnosti Icom Transport, Petr Palovčík, sedět za volantem v horku není žádný med, ale nic naplat – autobusy musejí vyjet za každého počasí.

„Našim řidičům se ale v horkých dnech snažíme ulehčit v oblékání. Pokud teplota přesáhne pětadvacet stupňů Celsia, nemusejí nosit kravatu a mohou si také vyhrnout rukávy u košile,“ vysvětlil mluvčí Palovčík.

Nelehké podmínky k práci mají v těchto dnech i silničáři, kteří navíc manipulují s roztaveným asfaltem. Jak ale sdělila tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová, ani opravy či stavby komunikací se horkému počasí nepodřizují.

„Plánované akce ani pracovní dobu zaměstnanců kvůli tropickým vedrům nijak neupravujeme,“ informovala Ledvinová. Podle jejích slov Ředitelství silnic a dálnic lidem na stavbách nezajišťuje ani pitný režim. „Pitnou vodu, popřípadě opalovací krémy si každý ze zaměstnanců, který pracuje na stavbách, musí obstarat sám,“ potvrdila Nina Ledvinová.

Horko zhoršuje pracovní podmínky také elektrikáři Pavlu Urbanovi. „V parných dnech se snažíme trochu si pracovní dobu uzpůsobit, abychom nepracovali v tom největším vedru,“ popsal Urban. „Pokud to jde, začínáme pracovat časně ráno, kdy ještě není takový hic a přes poledne dbáme na to, abychom nemuseli být venku,“ popsal Pavel Urban.

„Samozřejmě také dodržujeme pravidelný pitný režim a když pracujeme na přímém slunci, natíráme se opalovacím krémem,“ vyjmenoval Urban.

Podle předpovědi meteorologů série tropických dnů vyvrcholí zítra, kdy by se teploty měly vyšplhat až k šestatřiceti stupňům Celsia. Horké slunečné dny mohou být doprovázeny bouřkami. V sobotu meteorologové počítají s oblačnou až zataženou oblohou a s ochlazením.

Teploměry by přes den měly ukazovat „pouhých“ dvacet až čtyřiadvacet stupňů Celsia. Podobné počasí by mělo panovat i v neděli.
Výhledová předpověď na příští týden slibuje polojasno, jen přechodně oblačno a ojediněle by se mohly objevit přeháňky nebo bouřky. Denní teploty se podle meteorologů vyšplhají na jednadvacet až šestadvacet stupňů Celsia.