Ve všech prostorách budou vystaveny stovky odrůd mečíků a jiřinek od pěstitelů z Čech, Moravy a Slovenska. Novinkou bude expozice včelařů, u nichž si budou moci návštěvníci koupit med od žirovnických chovatelů.

Přivítají pěstitele až ze Slovenska

„Zahrada Vysočiny se pro návštěvníky otevřela v Žirovnici poprvé před čtyřiatřiceti lety. V zámku se koná od roku 1981 a od roku 2007 i v rekonstruovaném zámeckém špýcharu,“ sdělil předseda Českého svazu zahrádkářů v Žirovnici Josef Kříž.

Poslední čtvrtstoletí se střídají dvě výstavy ročně ve dvouletých cyklech: jeden rok se vystavují na jaře narcisy a tulipány a v srpnu mečíky a jiřinky, druhý rok na jaře lilie a na podzim ovoce, zelenina a chryzantémy.

Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen květiny, ale i zámecké pokoje, kapli, věž, hladomornu a barokní špýchar, v němž je stálá výstava zemědělského nářadí, zařízení selské usedlosti a keramický betlém zachycující práce, řemesla a tradice na vesnici v jednotlivých ročních obdobích, který je dílem dětí a učitelů ze Základní umělecké školy Gustava Mahlera z Humpolce.

Po prohlídce si mohou návštěvníci koupit výpěstky a řezané květiny, v některém z prodejních stánků na nádvoří zámku vybrat dárek z výletu a posedět a osvěžit se v příjemném prostředí zámecké vinárny. A jaké překvapení na letošní Zahradě Vysočiny na návštěvníky čeká.
„Premiéru tady budou mít nové odrůdy mečíků od nejlepších šlechtitelů, jako jsou Jaroslav Koníček z Lysé nad Labem, Petr Mimránek z Mysločovic, Vladimír Domský z Ústí nad Labem, Jiří Petr z Plané nad Lužnicí a Lubomír Rýpar. Představí se i šlechtitelé ze Slovenska Juraj Belička a Peter Lelek z Martina a Jaroslav Kovařík z Bratislavy, jejichž výpěstky jsou na světové úrovni,“ vyjmenoval Kříž.

Snaží se objevit bájný mečík

Sám předseda pořádajícího zahrádkářského svazu vyšlechtil už přes sto druhů mečíků a nadále se snaží objevit mečík „bájný“, ten nejkrásnější mezi všemi, které na světě vůbec jsou. Jak toho dosahuje a co doporučuje, aby také mečíky v našich zahrádkách byly co možná nejkrásnější?

„U nás na Vysočině není vhodné pěstovat pozdě kvetoucí odrůdy, je tady na ně příliš chladno a nestačí vykvést. Mečíkům nevyhovují těžké a zamokřené půdy. Je vhodné je vysazovat koncem dubna nebo na začátku května do vyhřáté půdy a z počátku dost zalévat,“ prozradil Kříž.

„Naopak před sklizní koncem září a na začátku října je pro zdravý nárůst hlíz vhodné je nezalévat, protože hlíza potřebuje v suchu dozrát.V průběhu vegetace lze přihnojovat některým z plných hnojiv, ale v dostatečně kvalitní půdě to není ani nutné,“ pokračoval Josef Kříž.
Odrůdy, které Kříž pěstuje, mají i originální názvy. „Pro některé mečíky jsem vybral jména znějící cizokrajně, například El Divino nebo Sahara Gold, ale většinou čerpám z místních názvů. Tak například jedním z mých nejlepších výpěstků se jmenuje Žirovničan, dále jsou to výpěstky nazvané podle míst v okolí, jako je Čeřínek, Lísek nebo třeba Javořice,“ uzavřel předseda svazu žirovnických zahrádkářů Kříž.

Marie Fronková