Na veřejných toaletách v Pelhřimově se v létě dveře netrhnou, v zimním období je podle tamní toaletářky Anny Vostré naopak vytíženost slabší.

Úroveň pelhřimovských toalet si turisté pochvalují. Jako například Helena Dvořáčková, která s rodinou přijela do Pelhřimova na výlet z Protivína. „Veřejné záchodky jsme využili a překvapilo nás, že jsou velice čisté a udržované. Jezdíme často na výlety po všech koutech republiky a dá se říct, že v tomto ohledu máme celkem bohaté zkušenosti,“ usmála se Helena Dvořáčková.

Pětikoruna je moc

Ta pochválila i dobrou dostupnost záchodků z centra. „Jsou kousek od náměstí a navíc k nim vede značení, takže i když jsme v Pelhřimově poprvé, neměli jsme problém je najít,“ pokračovala Dvořáčková.

Za použití veřejných toalet lidé v Pelhřimově zaplatí pět korun. „Lidé ale často nadávají, že je použití záchodů příliš drahé,“ dodala toaletářka Vostrá s tím, že lidé si neuvědomují, že údržba záchodů také něco stojí.

„Musí se nakoupit čistící prostředky a toaletní papír, což taky není nejlevnější záležitost. Myslím, že pětikoruna je za použití veřejné toalety odpovídající cenou,“ míní Vostrá.

O obyvatele i návštěvníky města je postaráno i v Humpolci, kde veřejné záchody fungují hned na třech místech. Lidé je najdou u finančního úřadu, u polikliniky a také v budově městských kulturních zařízení.

Chtějí prodloužit provozní dobu

Stejně jako v Pelhřimově, jsou i v Humpolci všechny toalety renovované a za jejich použití musejí zájemci odvést drobný poplatek.
„Záchodky jsou pravidelně udržované. Snažíme se o ně pečovat co nejlépe, protože i veřejné toalety jsou stejně jako třeba veřejná prostranství určitou vizitkou města,“ sdělil humpolecký starosta Jiří Kučera.

Městská WC jsou otevřená denně od půl osmé do šestnácti hodin. „V případě toalet u polikliniky v současné době uvažujeme o prodloužení otevírací doby,“ prozradil Kučera. Tyto záchodky jsou o něco vytíženější než ostatní, protože se v jejich blízkosti nachází autobusová zastávka.

„Autobusy tam staví samozřejmě i v době, kdy už záchody mají zavřeno, proto bychom rádi otevírací dobu těchto toalet o něco prodloužili, aby tam lidé mohli zajít i po čtvrté hodině odpolední,“ vysvětlil starosta Kučera.

O něco komplikovanější situace ohledně veřejných záchodků panuje v Počátkách, kde si mohou turisté dojít na toalety na autobusovém nádraží. Ty jsou ale zamčené a klíč si zájemci mohou vyzvednout v nedaleké cukrárně, takže záchody fungují pouze, pokud má cukrárna otevřeno.

Jestliže se někdo do provozní doby se svou potřebou netrefí, má smůlu. „Pokud je cukrárna zavřená, lidé většinou chodí k nám na informační centrum a ptají se, kam jinam si mohou dojít na záchod,“ uvedla vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková. „Protože jiné veřejné toalety ve městě nejsou, musejí se v tomto ohledu spolehnout na místní restaurace. Pokud si ale někdo potřebuje dojít opravdu velmi nutně, necháme ho použít toalety na informačním centru,“ uzavřela Ludmila Marková.