A daří se jim celkem dobře. Krádeže přitom mají velmi podobné scénáře. Jeden ze zlodějů odvede pozornost a druhý krade.

Zatím naposledy byla podvedena třiaosmdesátiletá žena z Pelhřimovska. Neznámý pachatel jí řekl, že vyhrála v soutěži deky a že jí je ještě ukáže. Nechal se pozvat do domu. Chtěl, aby mu rozměnila pětitisícovou bankovku. Žena šla do ložnice, kde měla uloženy peníze a rozměnila mu. „Po ukázce dek, které jí pachatel přivezl jako výhru, potřeboval hovořit se svým vedoucím, odešel ven a již se nevrátil. Při odchodu odcizil peníze z ložnice. Věděl o nich, protože seniorka mu na tato místa předtím šla rozměnit bankovku. Po jeho odchodu žena zjistila, že jí chybí úspory, celkem 64 tisíc korun,“ popsala jeden z mnoha případů pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

„Nikomu cizímu bych neotevřel. Vidím to dnes a denně v televizi, jak se různí podvodníci snaží okrást hlavně nás starší. Je to strašné, dříve k sobě byli lidé vstřícní a milí. Nikoho by nenapadlo okrást člověka v důchodovém věku,“ posteskl si osmasedmdesátiletý Miroslav Dohnal z Pelhřimova.

Voda do chladiče

Starší lidé jsou pro podvodníky velmi snadným cílem. Často už hůře slyší, vidí, špatně se pohybují a jsou méně obezřetní. V neposlední řadě pachatelé zneužívají i samoty seniorů, jejich vstřícnosti a ochoty s nimi komunikovat.

A právě o tom, že laskavost a ochota se nevyplácí, se přesvědčil i pětasedmdesátiletý senior z Humpolecka. K jeho domu přijelo osobní vozidlo, ze kterého vystoupily čtyři osoby. Jeden muž a tři ženy vešly na zahradu u domu a po důchodci, který vyšel z domu, žádaly vodu do chladiče. „Ten jim přinesl studenou vodu, oni však chtěli vlažnou. Proto se senior vrátil do domu. To mu ovšem již v patách byla povedená skupinka osob. Přes seniorův odpor začaly osoby prohledávat dům. Když nalezli finanční hotovost, okamžitě dům opustili,“ přiblížila další případ okradení důvěřivého seniora policejní mluvčí s tím, že důchodce přišel o své úspory ve výši dvaceti tisíc korun.

Stává se, že jsou senioři někdy i napadeni, nebo pachatelé prohledávají byt přes jejich odpor. Před dvěma roky byl dokonce čtyřiaosmdesátiletý muž doma napaden slzným plynem. Zloděj poté seniorovi odcizil dvě stě tisíc korun, v domě ho zamkl a utekl i s penězi. „Objasnit tyto případy je složité. Už z toho důvodu, že napadení a okradení senioři jsou vyššího věku a pachatele nedokážou přesně popsat. Pachatelé této trestné činnosti většinou ani nejsou z našeho regionu, přepravují se vozidlem a přejíždějí do jiného kraje,“ upozornila mluvčí.

Rady policistů:
• Nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi
• Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod
• Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe - zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává
• Nemějte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci
• Při výskytu neznámých podezřelých osob volejte linku 158 – policii