„Od konce května do dnešních dní jsme zaevidovali více než pět set výjezdů za účelem likvidace bodavého hmyzu, přičemž o víkendech jsou zásahy daleko častější,“ potvrdila mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Rychle k lékaři

Bodnutí hmyzu může lidem, kteří jsou na ně alergičtí, způsobit vážné zdravotní problémy. Své o tom ví i pětatřicetiletá Eva z Pelhřimova, která si nepřála zveřejnit své příjmení.

„Jsem alergická na včelí bodnutí. Většinou se na včely snažím dávat pozor, ale jednou jsem dostala opravdu ošklivý ďobanec,“ řekla Eva. „Tenkrát jsem seděla na lavičce v Pelhřimově na náměstí a lízala zmrzlinu. Na tu ale dostala chuť i včela, já jsem si jí nevšimla a ona mi dala žihadlo přímo do jazyka,“ líčila Eva.

Ta hned začala otékat a dělalo se jí špatně. „Naštěstí tam se mnou byl přítel. A dá se říct, že jsme měli kliku i v tom, že jsme ten den jeli do města autem, takže mě rychle naložil a odvezl do nemocnice, kde mi pomohli,“ vyprávěla Eva.

Pokud by ji do nemocnice neodvezl přítel, museli by k ní vyjíždět lékaři ze záchranky. Jenže jak upozornila ředitelka zdravotnické záchranné služby Vladislava Filová, sanitka zasahuje pouze u případů, kdy je poštípaný ohrožen na životě.

Může upadnout i do bezvědomí

„Neřešíme běžné štípnutí, ale následné alergické reakce, které pacienta vážněji ohrožují na životě,“ vysvětlila Filová. „Někdy volá člověk, kterého bodla například vosa, spíše ze strachu, co přijde, než z důvodu jakýchkoli příznaků alergie,“ dodala Edita Richterová z lékařské služby první pomoci.

Když po bodnutí následuje pouze místní nealergická reakce v místě vpichu, není třeba volat lékaře. Pokud se však po štípnutí hmyzem objeví silný otok, vyrážka nebo dýchací obtíže, musí se postižený co nejdříve dostat do rukou lékařů. V nejtěžším případě alergické reakce může člověk upadnout do bezvědomí či anafylaktického šoku.

Problém nastane i v případě, že se včely, sršni či vosy vyrojí v blízkosti alergikova obydlí. Nebezpečí samozřejmě představuje i hmyzí hnízdo.   V těchto případech by si lidé měli na pomoc přivolat hasiče.

Hasiči se ale drží stejné zásady jako zdravotníci. Vyjíždějí pouze tam, kde může hmyz někoho bezprostředně ohrozit na životě. „Hasiči mohou zasahovat jen tehdy, pokud hrozí takzvané nebezpečí z prodlení. Jedná se o případy, kdy se v blízkosti roje nachází alergik, malé děti, jsou ohroženi obyvatelé domu a podobně,“ přiblížila Petra Musilová.

A jak hasiči nebezpečný hmyz likvidují? „Existují dva způsoby odstranění hmyzího roje, první z nich je chemický, kdy se hmyz hubí pomocí spreje. Při druhém se používá vysavač, kterým se hnízdo vysaje,“ uzevřela mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Nela Kyselová, Jana Hubatová-Vacková