Bude jej letos dost? O tom ve čtvrtek rokovali šlechtitelé, pěstitelé a zpracovatelé brambor v lukaveckém společenském domě. Všichni se shodli na tom, že brambor jako takových se urodí dostatek.

„Všechno nasvědčuje tomu, že výnosy budou dobré. Jak to ale bude s obsahem škrobu, to zjistíme až během nejbližších dvou měsíců,“ uvedl Jiří Mohl, šlechtitel z pacovské Selekty s tím, že rozhodující vliv bude mít charakter počasí.


Zatímco z hlediska bramborových výnosů je deštivé počasí uplynulých týdnů a měsíců výhrou, pro škrobovitost to až tolik neplatí. „Zjednodušeně řečeno, voda škrob v hlízách ředí, jeho obsah v hlízách je tedy zatím průměrný a daný spíše jejich výnosem. Nyní bychom potřebovali převážně sušší a slunečné počasí,“ vysvětlil Josef Králíček, tajemník Ústředního bramborářského svazu České republiky, který lukavecké setkání svolal společně s pelhřimovskými škrobárníky.


Od stolu rovnou na lukavecké pole


Ředitel Škrobáren Josef Hadrava by si tudíž přál příjemnější zbytek léta rovněž. „Moudřejší budeme až po skončení kampaně. S ní ostatně můžeme mít problémy také. Sice jsme připraveni zahájit výkup jako vždy prvního září, letos se ale kvůli počasí veškeré polní práce zpozdily. I žně teprve začaly,“ poznamenal Hadrava za společnost, která je největším tuzemským výrobcem dotyčného bílého prášku.


Ústřední bramborářský svaz je tu ale nejenom od hájení zájmů pěstitelů, zpracovatelů brambor a obchodníků s touto plodinou vůči ministerstvu zemědělství a dalším orgánům státní správy. Zrovna pokud se týká škrobárenství, věnuje se zkouškám příhodných odrůd.


Vysázené je má přímo na lukaveckém poli u Václava Velety. Na základě těchto pokusů následně odborníci sestaví seznam odrůd i s jejich klíčovými vlastnostmi. Pěstitelé tedy mají při rozhodování o tom, po jaké odrůdě sáhnou, patřičný přehled.


Lidé z bramborářského svazu měli připravenou dílčí zkoušku i pro účastníky čtvrteční schůze. Takže po obědě se šlo na pole. „Speciálně pro tuto příležitost jsme vysázeli po deseti trsech navíc. Kolega z pokusné stanice je odkopal, zvážil a změřil škrobnatost. Sezona samozřejmě ještě není u konce, určitě tam bude nějaký posun, ale základní představu už si udělat můžeme,“ doplnil Josef Králíček.

Čekají na sklizeň


Škrobárníkům by se samozřejmě hodila co nejvyšší čísla. „Letos máme přibližně o dvacet procent nižší objem kontraktů. Pokud skutečně budou vyšší výnosy i škrobnatost, můžeme to dohnat. Nicméně uvidíme, ještě není sklizeno,“ zopakoval ředitel Škrobáren Josef Hadrava. Pelhřimovská firma, která patří k lídrům na trhu, vyrábí kromě bramborového škrobu také ten pšeničný.

co je to škrob a k čemu je dobrý
– jedná se o směs polysacharidů glukanů, tedy amylózy a amylopektinu
– vyskytuje se v zásobních orgánech rostlin
– bohaté na něj jsou zejména brambory, kukuřice, pšenice, banány či rýže
– z plodin se získává jejich drcením a vypíráním
– patří mezi fyziologicky a hospodářsky nejdůležitější polysacharidy
– obzvláště cenná je především jeho schopnost vázat energii
– bílý prášek bez vůně a chuti nalézá uplatnění zejména v potravinářství
– využívá se ale také ve farmacii, papírenství, výrobě textilií či pneumatik