„Načapat černého rybáře při činu je jedna věc, ale chytit ho a poté mu něco dokázat je daleko tvrdší oříšek,“ potvrdil složitost situace předseda rybářského svazu v Pacově Karel Síbrt.


Rybaření je oblíbeným koníčkem. Na rozdíl od většiny prázdninových činností k němu není třeba ani slunečné a teplé počasí. Ovšem co je nutné, je rybářská povolenka. Tuto povinnost se ale někteří snaží obejít a rybaří takzvaně načerno. Na Pelhřimovsku se takové případy během rybářské sezony také vyskytují.


„Dříve jsme měli problémy zejména u rybníku Medenice a Stráž. Od té doby, co odtud zmizely ubytovny, se situace zlepšila. Dnes už tam evidujeme daleko méně případů,“ uvedl předseda pelhřimovského rybářského svazu Milan Macura.


Záleží na velikosti vodní plochy


Nejhůře je na tom podle něj vodní nádrž Trnávka. „Ta má tak velkou rozlohu, že ji téměř nelze uhlídat. Většinou se dělají jen namátkové kontroly. U menších vodních ploch to jde snadněji. Každá má svého patrona, člověka, který ji nejen hlídá, ale také krmí a stará se o ryby,“ dodal.
Když si porybný nějakého nekalého jednání všimne, nemusí se vždy jednat o výhru. „Už se nám třikrát stalo, že na rybářskou stráž pytlák poštval svého psa,“ uvedl Síbrt.


Podle jeho názoru také záleží na druhu pytláctví. „Zní to zvláštně, ale je to opravdu rozdíl. Když si někdo chytí dvě tři ryby jen pro svou radost, zdaleka tak neuškodí jako pytláci profesionální. Ti často vychytají celé rybníky a prodejem ryb se pak živí. Také se stává, že si naloví drobnější rybky a krmí s nimi pak ve svých vlastních rybnících,“ postěžoval si.


Nečleny vyjde povolení dost draho


Pořídit si roční povolení k rybaření vyjde dospělého na dvanáct set korun. Musí však být členem rybářského svazu. Pokud není, ceny jsou daleko vyšší. Pohybují se od 450 korun za den do téměř šesti tisíc za celý rok.


Ti, kteří rybaření milují, peněz za povolenku ale nelitují. Mezi takové patří i Hubert Faltus. „Rybařit bych si bez povolení nikdy netroufl. Je to můj koníček už odmala, jsem členem rybářského svazu a povolenku si opatřuji každoročně,“ řekl. S pytlákem se osobně nikdy nesetkal. „Nemyslím si, že by zrovna tuto skutečnost někdo dával najevo. Rozhodně častěji dochází k porušování jiných podmínek rybářského řádu,“ uzavřel.

JANA HUBATOVÁ - VACKOVÁ