Jenže kdo si neušetřil zásoby pálenky z minulých let, se v zimě možná vůbec nebude mít čím zahřát. Předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž potvrzuje, že ovoce se urodilo málo. „Na vině není jenom letošní počasí. Ještě vlivem loňských krup máme v Žirovnici letos úrodu ovoce asi poloviční proti obvyklému množství,“ řekl předseda.


Palírna se v Žirovnici sice nenachází, ale ovoce bude chybět i v tamní moštárně. „Projeví se hlavně nedostatek jablek. Hrušek se urodilo normálně, ale ty se tolik nemoštují,“ doplnil Kříž.


Vytíženost palíren je teprve otázkou


Na různých místech bývalého okresu jsou stromy obsypané ovocem odlišně. „Nejvíc záleží na tom, jak po jaru odkvetly, ne tolik na letním počasí. Jednotlivé oblasti Pelhřimovska se od sebe úrodou liší. Mně třeba nevyrostly žádné švestky, ale zato jablek mám docela dost,“ připojil svou letošní zkušenost tajemník Českého zahrádkářského svazu v Pelhřimově Josef Bouška. Vypálit si někdy nechává právě přebytky jablek. Podobný názor jako Josef Bouška vyjádřil i majitel pěstitelské pálenice v Želivě Josef Veleta.


„Úroda záleží na konkrétním místě, není to všude stejné. Kolik ovoce doputuje do palírny se teprve uvidí koncem srpna a v září. Loni to například vypadalo mizerně, ale nakonec se vcelku pálilo. Předloňský rok byl dokonce, co se týče úrody, výjimečný,“ shrnul plodnost ovocných stromů v minulých letech Veleta.


První letošní pálenky už vznikají v Pacově. Tamní pěstitelská pálenice zahájila sezonu tradičně na začátku srpna. „Lidé k nám už vozí letní ovoce, především meruňky a třešně,“ potvrdila majitelka pěstitelské pálenice v Pacově Pavla Vaňková.
Jak doplnila, úroda je zatím průměrná.

„Je ale o něco lepší než vloni nebo předloni, kdy jsme pálenky udělali velmi málo,“ podotkla Vaňková. O úspěchu či neúspěchu letošní sezony rozhodne až podzim.


„Bilancovat budeme moci až na konci roku. Úspěšnost sezony bude záviset hlavně na podzimním ovoci jablkách a švestkách. Co jsem ale zatím slyšela, letos se těmto druhům ovoce příliš nedaří, tak uvidíme,“ pokrčila rameny Pavla Vaňková z pacovské pálenice.


Hlavně třešně


Výsledek letošní sezony si netroufá odhadnout ani Ladislav Novotný z pěstitelské pálenice v Černovicích. S tím co lidé vozí, je ale zatím spokojen. „Pálíme už od začátku července ve valné většině třešně. Pokud bych měl hodnotit pouze uplynulý červenec, tak je zatím nejlepší za všech jedenáct let, co pálenici provozuji,“ uzavřel Novotný.

NELA KYSELOVÁ, DOMINIKA DUFKOVÁ