Nenasytní slimáci přes noc pustoší oblíbené saláty, jiřinky i afrikány. Odborníci radí, pokud v nadcházejících týdnech pěstitelé nezasáhnou a populaci slimáků nezničí, příští rok může být ještě hůře. Od poloviny prázdnin totiž slizcí plži začínají klást vajíčka.


„Na jaře to vypadalo celkem dobře, ale nyní se plži přemnožili. Na zahrádce mi ožrali salát i listy od kedluben,“ popsal tajemník Českého zahrádkářského svazu v Pelhřimově Josef Bouška.


„Slimáci jsou letos hodně velcí. Nejraději okusují listy salátu, afrikány mi zdolali všechny a postupně se dostávají i do jiřinek,“ přiblížila pelhřimovská zahrádkářka Jaroslava Kožichová.

Nevítaní hosté žijí především v zahrádkách s těžkou vlhkou půdou a na záhonech, které hraničí s trávníkem. Milují temnotu a mokro. Skrývají se v malých dírách a škvírách v zemi, kde také právě v tomto období kladou postupně dvě stě až čtyři sta vajíček. „Pokud se letos přemnoží, tak nás příští rok čeká daleko větší invaze slimáků,“ dodala Jaroslava Kožichová.


Kolonie škůdců najdete pod prkny


Kdo chce slimáky přelstít, rozmístí večer na záhony nástrahy v podobě pytlíků, prken nebo velkých listů. Ráno pod nimi najde celé kolonie těchto škůdců, které pak může pohodlně sesbírat.


„Hodně na odbyt jdou granule. Slimáci přestanou žrát rostliny, přijímají granule, které v nich nabobtnají. Plži se následně uchýlí do svých úkrytů, kde uhynou. Výhodou je, že neškodí domácím zvířatům, ježkům, včelám ani ostatnímu hmyzu. Prodáváme je v různých baleních,“ popsala účinné granule Jana Kociánová ze Zahrádkářských potřeb v Pelhřimově.


Na slimáky, kteří snědí vše, co jim přijde do cesty, také platí gel, díky kterému škůdci nepřelezou do záhonů. Jeho výhodou je i to, že ho déšť nesmyje.


S plži si hravě poradí kachny


Někteří zahrádkáři na zneškodnění slimáků vyzkoušeli už téměř vše od pilin, skořápek kolem rostlin, pivních pastí až po Vanish pelety nebo solné pasti. V jejich likvidaci však vedou indičtí běžci. Tyto kachny slimáky doslova zbožňují. Ale hlavně zahrádka je pak bez jediného slimáka. „O těchto kachnách jsem slyšel, ale že bych je u někoho viděl přímo v akci, tak to ne,“ uzavřel Josef Bouška.