Vyvázl dobře na to, že v zatáčce vjel do cesty autu. Měl namířeno na fotbalové hřiště za kamarády a na dvousetmetrovou vzdálenost mu, jak usoudil, nestálo za to nasazovat helmu, přestože je do osmnácti let věku pro cyklisty povinná.


Počasí zapříčinilo menší počet úrazů


Úrazy na kole tvoří velkou část letních zranění. Děti končí s otřesy mozku a zlomeninami. Letos ale počasí předškolákům ani školákům nedovolí hrát si venku tak, jako tomu o prázdninách obvykle bývá. Také vážných úrazů, které jim při letních hrách hrozí, zaznamenali doktoři na dětském oddělení pelhřimovské nemocnice o polovinu méně.


Ani doma, kam déšť a chladno děti zavřely, se však mnohdy zraněním nevyhnou. „Z domácích úrazů jsou časté opařeniny či pády z nábytku, kupříkladu z postele nebo z přebalovacího stolu, nebo si dítě sáhne do zásuvky a podobně. Jedno z největších nebezpečí představují schody. Měli jsme tu případ, kdy rodiče sice zajistili schody dvířky, ale nepočítali s tím, že je batoleti otevře starší bráška. Byla z toho ošklivá několikanásobná zlomenina,“ vyprávěl primář dětského oddělení Stanislav Houštěk.


V chirurgické ambulanci se na rozdíl od dětského oddělení špatné počasí nižším počtem úrazů mezi nejmenšími podle lékaře Martina Musily neprojevilo. „Úrazovost je srovnatelná s předchozími roky. Je sice pravda, že za vytrvalého deště jsou dny klidnější a pacientů méně, ale pěkné dny to zase dorovnají. V součtu se počasí na počtu dětských úrazů neprojeví,“ uvedl lékař z chirurgické ambulance Martin Musila. Děti podle něho nejčastěji chodí se zlomeninami či naraženinami. Úrazy si někdy vozí z tábora, kde se zraní při hraní her.


Domácí hry jsou zatím hlavní náplní času rok a půl staré Dianky. Její maminka Lenka ji proto musí před veškerými domácími nástrahami pečlivě střežit. „Závažnější úraz, se kterým bychom museli do nemocnice, se nám zatím nestal. Jednou akorát maličká spadla z postele, jindy si zase o obývací stěnu lehce rozrazila hlavičku. V rámci prevence před možným úrazem máme krytem zajištěné zásuvky, k nimž se může Dianka dostat. Také máme objednané kryty na rohy u stolu. Asi před měsícem začala dcerka přelézat přes vršek postýlky, tak jsme vyndali dvě šprušličky. Teď má z postýlky takovou psí boudičku a moc se jí to líbí,“ dělí se maminka o zážitky.


Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky je ve srovnání s obdobím počátku druhého tisíciletí u dětí zaznamenáván postupný pokles počtu ambulantně ošetřených úrazů.

DOMINIKA DUFKOVÁ