Na lavičkách, ale i na polní cestě, která k Peklu vede, se často schází mladí lidé a někdy i bezdomovci. Často je tam nepořádek, po zemi se válejí rozházené lahve od levného alkoholu, igelitové sáčky, kousky toaletního papíru, krabičky od cigaret a nedopalky nebo střepy. Místním se to nelíbí, strážci zákona jsou bezmocní. Pokud totiž viníky nechytnou přímo při činu, nemohou nic dělat.

„Policisté v inkrminované lokalitě provádějí jednou denně pravidelné kontroly. Pokud je na Pekle ohlášena například hudební akce, počet pravidelných kontrol automaticky zvyšujeme,“ informoval Miroslav Pecka   krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Strážci zákona zatím nezaznamenali na Pekle žádné protiprávní jednání.

„Lokalita je stranou města, takže zde nedochází k rušení nočního klidu,“ poznamenal Miroslav Pecka.

O dlouhodobém problému vědí radní města. „Někteří mladí se tam chovají hodně neukázněně. Nedávno jsme proto o problému diskutovali se zástupci technických služeb. Jejich pracovníci nad touto lokalitou drží zvýšený dohled. To znamená, že po víkendu nebo i během týdne tam zajedou a pokud je tam nepořádek, tak jej ihned uklidí,“ komentoval místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.

Pořádek ohlídá bdělé oko kamery

Aby byl v rizikových lokalitách města pořádek, dohlédne v brzké době i mobilní kamera.

Radnice na její pořízení podala žádost o dotaci na Kraj Vysočina. Ta byla schválena a nyní je v plném proudu výběrové řízení na dodavatele. „Počítáme, že nejpozději v říjnu bude mobilní kamera uvedena do provozu,“ uvedla Petra Bečková z pelhřimovské radnice.

Pohyblivou kameru bude možné umístit na jakýkoliv panelák nebo lampu veřejného osvětlení. Město ji pořídilo, aby třeba právě policisté, po dohodě s radními, mohli dohlížet na místa, kam běžné kamery nevidí.

Podle policistů bude mít nová mobilní technika i preventivní úlohu. „Pachatelé nebudou vědět, kde se zrovna kamera nachází. Záznamy budou důležitým důkazem při řešení přestupků nebo trestných činů,“ upozornil policista Miroslav Pecka.

„Krok radních schvaluji. Pelhřimov je krásné město, ale když zezadu přecházím od Penny marketu k Lidlu, tak mě to tam občas děsí. Snad dvakrát se mi stalo, že tam seděli mladí lidé se psy a všude se povalovala horda odpadků. Bylo to hrozné,“ zavzpomínala Marie Šedivá z Pelhřimova.

Mezi další rizikové lokality v Pelhřimově, kde mladí zrovna dvakrát nedbají na pořádek, patří park u kaple Panny Marie (nedaleko autobusového nádraží) nebo Městské sady.