To je jen zlomek věcí, které trápí některé návštěvníky černovického koupaliště Klínot. Ten patří městu, které ho třetím rokem pronajímá Františku Hadravovi.

Nedávný průzkum také ukázal, že problém pálí velkou část obyvatel. V dotazníkovém šetření se koupaliště objevilo jako čtvrtý zásadní problém města.

A právě o tom, jak zlepšit kompletní kvalitu služeb na koupališti, které je za pěkného počasí hojně navštěvované, domácími však často kritizované a přespolními často záviděné, minulý týden jednal starosta města s nájemcem.

„Naše představy se sbližují, byť se rozcházejí v jedné zásadní věci. Pan Hadrava je zaměřen na rekreanty, kteří přijedou do kempu. Můj zájem je starat se o místní obyvatele. Na koupališti například chybí kolostav, pořádné občerstvení. Přál bych si, aby tam lidé mohli v klidu sedět na lavičkách, pod slunečníky, jednoduše rádi přijeli na koupaliště a bylo jim tu dobře,“ přiblížil své představy starosta Černovic Jan Brožek.

Kolostav už stojí

Nájemce některé výtky města ihned napravil. Cyklisté si už mají kam dát kola, rekreanti si mohou vybrat z různého občerstvení od nápojů, nanuků až po klobásy. „Myslím si, že zde máme vše, co má řádné koupaliště mít. Natřel jsem všechny lavičky, zábradlí. Domluvili jsme se, že u úvozu radní zařídí udělání plotu, aby tam nespadly děti. Dohodli jsme se, že bychom zde časem opravili střechu i vnitřky,“ nechal se slyšet nájemce koupaliště František Hadrava. Ten je s vedením města domluven, že opravy do deseti tisíc korun financuje ze své kapsy. Zbytek hradí město. „Na Klínotu máme problémy i se záchody, které jsou většinou zamčené. Nájemce by měl na viditelné místo umístit ceduli, aby lidé věděli, že si mohou v klidu zajít na záchod. Někomu by se mohlo zdát, že se jedná o prkotiny, malichernosti, ale jedná se o věci, které, když se nevyřeší, tak nebude koupaliště fungovat,“ konstatoval Jan Brožek.

Podle něj by se do budoucna mohlo využít i přilehlé zatravněné hřiště. „Hřiště je zarostlé a plné děr, ale třeba by šlo z něj udělat hřiště na beach volejbal. Nájemce by také mohl sportovcům půjčovat míče, síť, koule na petang nebo rakety na badminton,“ uvedl starosta.
„Mám strach, aby lidé hřiště neponičili nebo tam třeba nerozbili skleněnou láhev. Pro příklad, postavím sem nádobu na odpad, ale návštěvníci veškeré odpadky házejí jinam, třeba do úvozu. To nepochopím. Také jsme uvažovali, že bychom zde udělali trať pro čtyřkolky. To by byl kemp zaplněný hned,“ nadhodil další možnou variantu pro zlepšení chodu kempu a koupaliště František Hadrava.

Špatná kvalita vody

Místní si na koupališti cení jeho polohu. Nachází se totiž v klidné části za městem pod Svidníkem, hned u lesa. Co však většinu z nich trápí, je špatná kvalita vody. „Na koupališti jsem byla, ale že bych tam musela chodit pořád, to ne. Voda je tam poměrně špatná,“ konstatovala osmnáctiletá Elena Ondičová z Černovic. Její kamarádka Kristýna Krůtová k tomu dodává. „Moc se mi tam nelíbí. Voda je špinavá a celkově to tam na mne nepůsobí dobře. Chybí mi tam to, co je na ostatních koupalištích samozřejmostí. Tedy stánky, pořádné občerstvení a hezké posezení a v neposlední řadě i voda,“ popsala sedmnáctiletá Kristýna.

I přesto, že koupaliště nabízí dobrý přístup do vody a skvělou atmosféru, kvalitu vody nikdo neovlivní. Závisí na mnoha faktorech například na počasí, četnosti srážek a povětrnostních podmínkách. „Špatná voda v koupališti mě velmi trápí. Vodu znečistily splachy z polí. Za plovárnou je vysázena kukuřice, která absolutně neudrží vodu, takže nám veškerý bordel a špína z polí směřuje rovnou do koupaliště,“ uzavřel nájemce.