Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Humpolec v proměnách času se zapíše do literárních dějin

Humpolec – Každý, kdo se jen trochu blíže zajímá o humpoleckou minulost a přítomnost, bude chtít mít těch pět svazků v domácí knihovně.

27.7.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Vítů

Humpolec v proměnách času, tak se jmenuje právě připravovaný seriál knížek. První z nich má společného jmenovatele v humpolecké zájmové činnosti.

„O humpoleckém spolkovém životě vycházel seriál v měsíčníku Zálesí. Ucelené zmapování této oblasti však chybělo,“ odůvodnil rozhodnutí k přípravě knihy Roman Brzoň.

Ten usedá nad deskami plnými písemností poté, co si splní každodenní místostarostenské povinnosti. A zároveň přiznává, že dát dohromady kloudný text není žádná legrace. „Sehnat všechny potřebné údaje je pěkná makačka. Kvůli jednomu člověku pomalu abych obvolal polovinu republiky,“ přitakal Brzoň, který osobně sestavuje soupis dějin humpolecké kopané. Čtenáři najdou také zmínku o činnosti oddílů TJ Jiskra a Sokola jakožto i dalších jedenácti spolků.

Z pěti kronik musí vytříbit pár stránek

Svůj příspěvek chystají rovněž rybáři. „Je to náročné. Přece jenom naše kronika sestává z pěti knih. Vybrat to nejdůležitější z nich na několik málo stránek není snadné,“ řekl Jaromír Slavík za organizaci, která v roce 2008 oslavila stoleté výročí.

Ještě o rok víc pamatují humpolečtí včelaři. Jaroslav Bártl čerpal z výročního almanachu. „Knížka o spolcích je výborný nápad. Když to vezmu třeba už jenom za nás, je užitečné uvědomit si úlohu včelařství. A také, že včela zdaleka není jen tvor, který nosí med a rozdává žihadla,“ usmál se předseda společenství 136 včelařů, jejichž průměrný věk přesahuje šedesát let. „Stárneme, potřebovali bychom nalákat do našich řad nějaké mladé,“ dodal Bártl.

Vedoucí městské knihovny Ludmila Trnková ocenila pětidílný seriál jako takový. „Regionální literatura nevychází příliš často. Tím cennější je a na zájmu ze strany čtenářů se to samozřejmě odráží rovněž,“ podotkla Trnková.

I ona si ostatně vyzkouší úlohu přispěvatelky. Druhý díl pentalogie si vezme na mušku právě kulturní život a také osobnosti. Třetí část zhodnotí Humpolec po stránce přírodovědecké, tehdy z pohledu botanického, geologie a archeologie. Další knížka odpoví na náboženskou otázku a konečně ta poslední se zaměří na hospodářský rozvoj města.

Co rok, to kniha

Vlastně jediné, co zbývá domyslet, je grafika díla. Jinak už mají v kolektivu autorů jasno i o nákladu a periodicitě. „Každý titul by měl vyjít v šesti stovkách výtisků. Co rok, to kniha,“ řekl Brzoň s tím, že první, „spolkový“ díl by rádi vydali ještě letos.

K mání bude na městském úřadu, v infocentru, v knihovně a v neposlední řadě i jako populárně naučná literatura do škol.

Knižní seriál o Humpolci díl po díle
1. Spolky a jejich vývoj – zřejmě vyjde ještě letos
2. Městská knihovna, Hrdličkovo muzeum, osobnosti z regionu
3. Botanický, geologický a archeologický rozbor
4. Náboženská otázka ve městě, souhrn s ní spojených památek
5. Hospodářský rozvoj města, školství
Každý z dílů vyjde v nákladu 600 výtisků, k dostání bude na městském úřadu, v infocentru či v knihovně.

Autor: Michal Vítů

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení