Slibně rozjeté žně totiž před pár dny zastavil déšť. „Pro zemědělce není deštivé počasí vůbec dobré. Nemohou vyjet s technikou do polí. Co se týče například ozimého ječmene, tak z celkové plochy 1650 hektarů je již polovina sklizena. Výnos je zatím průměrně 5,4 tuny,“ informovala Zuzana Čeplová, vedoucí Agentury pro zemědělství a venkov Pelhřimov. Ta zároveň dodala, že pokud bude počasí i nadále nepříznivé, tak výnosy obilovin mohou jít rapidně dolů.

Urgentní je sklizeň ozimé řepky

Vrásky na čele mají z aktuálního počasí oprávněně téměř všichni zemědělci v okrese. U většiny obilovin sice katastrofa zatím nehrozí, protože klasy pořád zrají. Důležitá je však sklizeň řepky. Zemědělci v Agropodniku Košetice s ní začali v pondělí odpoledne. Dříve to právě kvůli počasí nešlo.

„Řepku máme vysetou na 250 hektarech. Se sklizní nemůžeme otálet. Hrozí, že naklíčí. Ozimé ječmeny jsme sklidili všechny. Jejich výnos se pohybuje okolo šesti tun, což je průměrné,“ pronesl ředitel Agropodniku Košetice Zdeněk Duffek. Agropodnik obhospodařuje 2850 hektarů zemědělské půdy. Z toho má na 1200 hektarech vysety obiloviny. „Hlavní gró ploch u nás tvoří ozimá pšenice. Tu máme na 750 hektarech. Pokud bude i v následujích dnech takovéto počasí, tak se to podepíše na kvalitě všech obilovin. Hrozí houbové choroby, plísně. Nevzpomínám si, kdy bychom v posledních letech zažili normální žně. Počasí je nevyzpytatelné, pár dní je hezky, pak prší. Je to pro nás velmi nákladné,“ poznamenal Zdeněk Duffek.

Kombajny nevyjely

Výrobně obchodní družstvo v Jetřichovci má na 370 hektarech vysetý jarní ječmen, na 310 hektarech ozimou pšenici a na sto hektarech řepku. Tamní zemědělci se sklizní ještě nezačali.

„U řepky jsme nabrali vzorky. Vlhkost má na 24 procentech, stonky jsou zelené. Sklizeň tedy není možná,“ oznámil ředitel VOD Jetřichovec Josef Blažek. Podle něj se sklizní začnou příští týden. „Záleží na tom, zda budou obiloviny dostatečně vyzrálé. Na jaře vše vypadalo dobře, počasí nám přálo. S příchodem léta je vše jinak,“ uzavřel Josef Blažek.