Kromě ztráty pár kapek krve může v horším případě od klíštěte hrozit vážná nákaza.
Mezi nejfrekventovanější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě mohou vést k trvalému poškození zdraví, příležitostně dokonce i ke smrti. Proti klíšťatům se proto vyplatí chránit.
„V okrese Pelhřimov jsme v letošním roce ke konci měsíce června registrovali jeden případ klíšťové encefalitidy. Za minulý rok byly hlášeny dva případy tohoto onemocnění,“ sdělila vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Lucie Dvořáčková.
Podle ní je třeba zdůraznit, že výskyt onemocnění klíšťovou encefalitidou je ovlivňován řadou faktorů a v rámci republiky se v průběhu roku mění. „Nejúčinnější prevencí klíšťové encefalitidy je očkování. Očkovat je možné kdykoliv během roku, tedy nejen před začátkem klíšťové sezony. V letních měsících je využíváno takzvané zrychlené schéma očkování proti klíšťové encefalitidě,“ pokračovala Dvořáčková.
Očkování zajistí obvodní lékař
Zájemci o očkování se mohou obrátit na svého praktického lékaře. Možné je také využít služeb Očkovacích center společnosti Avenier, které se nacházejí v Jihlavě a Havlíčkově Brodě.
„Očkování je doporučováno zejména lidem, kteří tráví volný čas v přírodě, vhodné je také nechat očkovat děti účastnící se dětských táborů,“ doplnila vedoucí. Čerstvé zkušenosti právě z letního tábora má Karolína Kubátová, která tam dělá skautskou vedoucí. „Klíšťat bylo opravdu hodně, každý den jsme jich dětem vytáhli hned několik,“ svěřila se dívka.
Klíšťata netrápí jenom lidi, často napadají také jejich psí mazlíčky. Počet případů, kdy páníčci přivedou svého psa do ordinace k pelhřimovské veterinářce Petře Souchové, je podobný jako v minulých letech.
„Lidé ordinaci navštěvují spíše ohledně prevence. V těchto případech doporučuji psí obojky nebo spot–on přípravky, tedy malé ampulky s účinnou látkou, která se aplikuje na kůži mezi lopatky. Většinou majitelé obojky volí pro větší plemena psů a ampulky pro ty menší. Pro konečnou volbu je však nutné probrat s klientem všechny výhody a nevýhody,“ uvedla veterinářka.
Psi je podle jejích slov třeba před klíšťaty chránit zejména kvůli možnosti nakažení lymskou boreliózou. Klíšťová encefalitida psům nehrozí.
Jana Hubatová-Vacková, Dominika Dufková