Jedna z tvůrčích dílen v rámci tradičního letního festivalu totiž patřila právě plackování. „Chtěli jsme ukázat, že placky nejsou pouze výsadou náctiletých, i když právě mezi pubertální generací jsou nyní nejvíce v módě,“ vysvětluje výrobce placek Pavel Franek. Podle něj může mít placku připíchnutou na kabelce, batohu, klopě u saka či na příhodném místě doma v pokoji úplně každý. „S naším plackováním se zúčastňujeme řady akcí po celé republice. Zájemci si mohou na papírový podklad namalovat obrázek podle vlastní fantazie a sami si z něj pak placku vytvořit,“ popisuje Franek.

Paráda i nostalgie

A kdo se s pastelkami v ruce necítil příliš jistý v kramflecích, mohl si jako památku z Hračkobraní odvézt placku s vlastní fotografií.

„Ta má velký úspěch. Lidi vyfotíme a ze snímku jim hned uděláme placku,“ pokračuje Pavel Franek. Podle výrobce si tak zájemci odnesou malinký předmět, který jim poslouží nejen jako parádní módní doplněk, s nímž se mohou pochlubit kamarádům.

Postupem času pro ně placka začne být plná vzpomínek. „S přibývajícími léty se na ni podívají a hned se jim vybaví, kde si ji pořídili a s kým tam byli,“ líčí Franek.

„Jako třeba dvě slečny, které si na Hračkobraní přišly udělat společnou fotoplacku. Připadalo jim to jako velká legrace, ale za takových třicet let na to budou vzpomínat s nostalgií,“ usmívá se Pavel Franek.