Pro lepší motivaci vyhlásil Kraj Vysočina soutěž s názvem My třídíme nejlépe. „Poprvé se uskutečnila v roce 2006 v rámci projektu spolupráce se společností Eko-kom. Ta zajišťuje recyklaci obalů. Fyzicky s obalovým odpadem nenakládá, ale podílí se na financování nákladů spojených s jeho sběrem, svozem, tříděním a využitím,“ sdělila Eva Navrátilová z odboru životního prostředí krajského úřadu.

Pro každé kolo soutěže kraj vybírá realizátora. V posledních letech je jím opakovaně pelhřimovská Agentura Dobrý den.

Soutěž posuzuje hmotnost vytříděného odpadu v poměru k objemu sběrných nádob. Ověří se tím, zda se kontejnery nevyvážejí poloprázdné nebo zda jejich přeplněnost nevyžaduje změnit frekvenci svozu nebo počet a objem nádob. „Smyslem klání není vlastní soutěžení, ale snaha upozornit na potřebu správného nakládání s odpady. Je důležité, aby lidé měli povědomí o tom, že je výhodné vyhodit sklenici od kompotu do správné popelnice, protože se tak dá ještě zužitkovat,“ podotkl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.
Hodnoceny jsou obce podle čtvrtletních výkazů, jež zasílají do Eko-komu. Výsledky se zveřejňují na stránkách www.tridime-vysocina.cz.

Současné klání trvá od čtvrtého čtvrtletí loňského roku a skončí spolu s letošním zářím. „Pokud se se společností Eko-kom domluvíme na pokračování soutěže, začne od dalšího čtvrtletí nanovo,“ doplnila Navrátilová.

Dle počtu obyvatel

Obce jsou rozdělené do čtyř kategorií podle velikosti. Města nad deset tisíc obyvatel jsou kromě posledního Pelhřimova v regionu zastoupena také Humpolcem. Ten je v konečném součtu předposlední.

Z měst od dvou do deseti tisíc obyvatel si na Pelhřimovsku nejlépe vede Pacov, který je zatím na třetím místě. Má tak šanci získat od kraje finanční dar v hodnotě dvacet tisíc korun na odpadové hospodářství obce, diplom, Českou knihu rekordů s kapitolou Třiďte odpad a k tomu čtyři volné vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, jehož součástí je i miniexpozice Ekorekordů. První místo by v každé kategorii znamenalo peněžní ocenění ve výši šedesát tisíc korun. Předávání cen se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Jihlavě.

Do desátého místa z celkových třiadvaceti se v této kategorii umístily Kamenice nad Lipou a Žirovnice. Šestnácté jsou Počátky.
Z obcí od pěti set do dvou tisíc obyvatel je na tom na Pelhřimovsku nejlépe Obrataň, nejhůře Rynárec.

V prvním ročníku soutěže, kdy se obce hodnotily na základě celkové výtěžnosti sběru papíru, plastů a skla na obyvatele se Pelhřimov z osmi měst umístil šestý, přičemž Humpolec byl poslední.

Rok nato Pelhřimov vybojoval místo hned za vítěznou Třebíčí. Od roku 2008 už je ale opakovaně na chvostu. „Rozdíly mezi městy jsou však relativně malé, takže myslím, že se Pelhřimovští nemusí tolik stydět,“ uzavřel Marek.

Dominika Dufková