Pokud by chtěl v pondělí někdo spočítat ubytované v kempu v Ondřejově, měl by to jednoduché – zůstal by totiž na nule.

Provozovatelka ondřejovského kempu Marijke Aasjes má pro nezájem lidí o dovolenou v kempu jednoduché vysvětlení. „Lidé vyhledávají spíš pohodlí a luxus. Ubytování pod stanem, které v kempu nabízíme, už jednoduše představy řady lidí o ideální dovolené nesplňuje,“ popsala Aasjes.

Její slova potvrdila i Jana Behinová, správcová Tábořiště Želiv. „Minulý týden jsme měli skoro plno, teď se ale karta obrátila a kemp se téměř vyprázdnil,“ popsala Behinová s tím, že úbytek zákazníků pozorují už několik let. „Týká se to hlavně zájemců o stanování. Obsazenost chatek je dobrá, ale stanovat jezdí čím dál tím méně lidí,“ pokračovala Behinová.

Někteří se léta vrací

I ona si myslí, že za nezájmem o stanování stojí stále větší nároky dovolenkářů. „Stanování sice patří k levným způsobům ubytování, ale lidé se už nedokážou obejít bez postele a vlastní koupelny. Hold nad romantikou pod stanem stále častěji vítězí pohodlí hotelu,“ míní Behinová.

Jak ale dodala, želivské tábořiště má i své osvědčené „štamgasty“, kteří hotelový servis rádi oželí. „Někteří lidé se k nám na dovolenou rádi vracejí už více než třicet let,“ přikývla Jana Behinová. „Škoda jen, že se neobjevují zájemci z řad mladé generace, kteří by se nadchli pro pravidelné kempování,“ usmála se správcová.

Na prstech dvou rukou by se dali spočítat i lidé, kteří začátek předposledního červencového týdne trávili v kempu Valek v Moravči.

O něco růžovější situace panuje v campingu Kovárna v Červené Řečici. „Pokud bych měla zaplněnost kempu vyjádřit v procentech, pohybovala by se kolem osmdesáti procent,“ pochvala si provozovatelka červenořečické Kovárny Mascha van der Schuit. „A příští týden bychom měli mít úplně plno, pokud někdo nezruší rezervaci,“ doplnila spokojeně Mascha van der Schuit.

A v čem spočívá úspěch červenořečického kempu? Podle provozovatelky za něj vděčí hlavně výhodné poloze. „Jsme nedaleko přehrady Trnávka, která je vyhledávaným místem k rekreaci,“ uvedla provozovatelka.

„Navíc od nás není daleko na dálnici, takže často se u nás zastaví lidé třeba jen na jednu noc a pak pokračují v cestě,“ sdělila Mascha van der Schuit.

Na nedostatek návštěvníků si nestěžují ani v Rekreačním středisku Valcha u Počátek. Provozovatele spíše než neobsazenost areálu trápí, že hostům nemohou nabídnout dostatečné vyžití k letnímu koupání.

„Když je hezké počasí, všichni se chtějí koupat. Jenomže rybník Valcha v těsné blízkosti našeho střediska je neudržovaný a zarostlý. My s tím bohužel nic nenaděláme, protože nám rybník nepatří,“ postěžovala si provozovatelka rekreačního střediska Valcha Jana Tomandlová.

Kde se dá v okrese kempovat:
Kemp - Ubytování
RS Valcha Počátky - chatky, ubytovna
Camping Kovárna Červená Řečice - stany, karavany, chatky
Tábořiště Želiv - stany, karavany, chatky
ATC Panistávka Žirovnice - stany, karavany, chatky, ubytovna
Veřejné tábořiště Vyskytná - stany, karavany
Camping Ondřejov - stany, karavany
Camp Valek Moraveč - stany, karavany, chatky
Zdroj: www.ekempy.cz