Kamenické Hračkobraní patří mezi největší letní kulturní akce na Vysočině, na kterou přijíždějí návštěvníci ze všech koutů České republiky.

Zahájení Hračkobraní si nenechal ujít ani Vojtíšek Kalášek z Brna, který se do Kamenice nepřijel podívat poprvé. „Byli jsme tu i vloni. Nejvíc se mi líbila dílna, kde jsem si mohl vyrobit svojí hračku a taky výstava v zámeckém sklepě. Doufám, že tu letos taky bude,“ vyjmenovává Vojtíšek.

Hračky mají duši

Hračkobraní ale nenabízí pouze výstavy a tvůrčí dílny, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet výrobu hraček, korálkování nebo třeba malování na trička. Hračkobraní se věnuje především osvětě kvalitních českých hračkek z přírodního materiálu, s kterými si děti mohou pohrát v herně a nějakou z nich si také odnést domů. Zámecké nádvoří se totiž proměnilo v hračkářský trh, kde si přijdou na své milovníci textilních i dřevěných hraček.

Právě hračky ze dřeva prodává v jednomm ze stánků také Jaroslav Čeleda ze Vsetína, který je i sám vyrábí. Podle něj se dřevěné hračky na českém trhu opět pomalu začínají dostávat do popředí.

„Lidé si začínají uvědomovat, že se vyplatí koupit věc z kvalitního materiálu, která je sice dražší, ale vydrží několik desetiletí než hračku z plastu, která se snadno rozbije,“ líčí Čeleda. „Navíc dřevěné hračky, které se z pětadevadesáti procent vyrábějí ručně mají svou osobnost a duší,“ dodává vsetínský výrobce, který své hračky na kamenickém Hračkobraní prezentuje už čtvrtým rokem.

Nedlouho po zahájení se počasí umoudřilo a sluneční paprsky vylákaly návštěvníky z vnitřních prostor zámku ven do zámecké zahrady, kde se začalo hrát pohádkové divadelní představení, které přilákalo řadu malých i velkých diváků. Spousta zájemců se shlukla také u stánku s pestrobarevnými plackami.

Tam si zájemci mohli na kulatý kousek papíru nakreslit obrázek, který poté proměnili ve vlastnoručně vyrobenou placku. „Placky jsou oblíbené především u puberťáků, ale radost samozřejmě udělají i dětem a dospělým,“ říká pořadatel „plackování“ Pavel Franek.

Ozdobí pokojíček

Svou vlastní placku si ve středu vyrobila i čtyřletá Anička Málková z Říčan. „Namalovala jsem na ní želvičku,“ ukazuje Anička, která si placku z Hračkobraní pověsí doma v pokojíčku. „Ta mi pokojíček pěkně ozdobí,“ pochvaluje si Anička.

Zámek v kamenici nad Lipou bude hračkám z přírodního materiálu, pohádkovým představením a tvůrčím dílnám patřit až do neděle.