Poslední trhy, které už léta neodmyslitelně patří ke koloritu Pelhřimova, se uskuteční 18. července. Nyní už bývalí nájemci, František a Bohumil Flachsovi z Plzně, trhy v Pelhřimově provozovali od roku 1997. „Pelhřimovu jako jedinému z patnácti měst v České republice, kde trhy provozujeme, platíme paušální poplatek. Začínali jsme na dvanácti tisících. Nyní městský úřad nasadil neuvěřitelný paušál,“ nastínil situaci František Flachsa.


Ten zároveň dodal, že v paušálu není zahrnuta cena za odvoz odpadu, která činí deset tisíc korun. „Pravidelný měsíční poplatek jsme provozovatelům zvedali úměrně. Stalo se ale také, že třeba dva roky zůstal na stejné částce. Nyní však nastal problém se změnou zákona o DPH, čímž cena vzrostla,“ informoval vedoucí hospodářského odboru pelhřimovské radnice Stanislav Kropáček.


Součástí výpovědi byl i návrh, podle kterého by nájemci byli ochotni pokračovat v provozování spotřebních trhů. Jedinou podmínkou je nižší paušál za pronájem náměstí. „Vyjednávali jsme, probírali různé možnosti. Nakonec jsme se však nedohodli,“ konstatoval Kropáček.


Plzeňští nájemci poukázali na fakt, že v ostatních městech, kde trhy pořádají, platí poplatek ze stánků. Od každého vyberou tři sta korun. Ty následně donesou na úřad. „Když ale do Pelhřimova přijede třeba dvacet stánkařů, tak trhy musíme zrušit. Což už se stalo asi dvakrát,“ zavzpomínal Flachsa.


Výběrové řízení


Městský úřad výpověď ze smlouvy přijal 20. června. Další postup radní projednají 12. července na svém zasedání. „Pravděpodobně vypíšeme výběrové řízení na nového provozovatele trhů. To se uskuteční obálkovou metodou. To znamená, že vyhraje zájemce s nejvyšší nabídkou,“ oznámil další plány Stanislav Kropáček.


František Flachsa připustil variantu, že by se do výběrového řízení znovu přihlásili. Ale pouze za podmínek, které s Bohumilem Flachsou napsali do výpovědi. „S částkou nehneme ani o halíř. V tom případě si ale myslím, že neprojdeme. Je nám to líto, protože jsme firma, která funguje bez problémů,“ nadhodil jeden z plzeňských pronajímatelů.

Podle něj to zřejmě dopadne tak, že výběrové řízení vyhraje někdo, kdo nemá zkušenosti, a pak je jenom ve hvězdách, jak to v Pelhřimově s trhy dopadne.


Tržní síla klesá


První trhy v režii rodiny Flachsů se na Masarykově náměstí konaly před čtrnácti lety. Tehdy do města přijíždělo i 120 stánkářů. Nyní je každé třetí pondělí v měsíci malebné náměstí osazeno zhruba sedmdesáti stánky. „Je to obecný trend. Je otevřeno mnoho hypermarketů, supermarketů, lidé nakupují tam. Také klesla tržní síla obyvatelstva,“ usuzoval nájemce.


Podle něj se lidé na tradiční trhy do města rekordů a kuriozit sjížděli měsíc co měsíc ze širokého okolí a těšili se nejen na nákupy, ale také na setkání s přáteli a známými.

„Bude škoda, pokud trhy úplně skončí. Občas jsem tam něco koupil, třeba triko na tenis. Taky na trzích člověk potká spoustu známých, se kterými může popovídat. Chtěl bych, aby se našel nový provozovatel a trhy se konaly dál,“ nastínil před pelhřimovským knihkupectví pan Václav, který si však nepřál zveřejnit své příjmení.

„Každý trh, který jsme vychovali, jak se říká od plenek, je pro nás srdeční záležitost, ale na druhou stranu jsme podnikatelé, musíme vydělávat a ne prodělávat. Od začátku roku jsme v Pelhřimově měli tři trhy, ze kterých jsme odjížděli s hrubým mínusem. Na úřadě jsem říkal, že buď trhy pořádají pro občany, kteří je chtějí, žádají nebo se snaží ze stánkařů dostat co nejvíce peněz do pokladny. V úvahu přichází i třetí, jiný důvod. Nevím, nedohodli jsme se, tak ať si je město provozuje podle svého. Pro nás to znamená jediné. Jakmile přestanou naši stánkaři jezdit do Pelhřimova, tak s nimi okamžitě začneme provozovat trh v jiném městě,“ uzavřel František Flachsa.