Hejtman jej za jeho úspěchy odměnil cenou Talent Vysočiny 2011 a desetiměsíčním stipendiem. „Spolužáci si mých úspěchů nikdy moc nevšímali. Až teď, když se dozvěděli o finanční odměně, mi závidí,“ usmál se Marek.

Ředitel základní školy Krásovy domky, Pavel Rafaj, o chlapci prohlašuje, že je mimořádně a všestranně nadaným žákem.

„Zúčastnil se matematické, fyzikální, biologické i dějepisné olympiády a umístil se mezi třemi nejlepšími jak v okresních, tak v krajských kolech,“ vychválil ředitel Marka.

Stejně úspěšně, se samými jedničkami, Marek právě ukončil devátou třídu. „Po prázdninách nastupuju na pelhřimovské gymnázium,“ prozradil talentovaný student své plány ohledně dalšího studia.

Přes všestranné znalosti, které v mnohých olympiádách projevil, Marek přiznává, že nejvíc ho baví matematika a fyzika. Doma se jim ale v rámci přípravy na soutěže nikdy věnovat nemusel.

„Jde to samo. Volný čas radši využívám k tréninku bojového umění wu-shu a dřevěného šermu, sestavuju plastikové modely aut z druhé světové války nebo čtu fantasy knížky o středověku,“ svěřil se Marek.

Nadaný chlapec sbírá jedno ocenění za druhým. Letos už například získal Cenu města Pelhřimova. Kromě znalostních klání se zúčastnil i celosvětové modelářské soutěže ve Velké Británii.

Dominika Dufková